NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Sbírku na přerovské „zvony smíření“ podpoří benefiční promítání, první zvon vznikne už na jaře

By Publikováno 4. 3. 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana

Už letos na jaře odlije zvonař Rudolf Perner první ze tří zvonů, které mají doplnit zvonový soubor v kostele sv. Vavřince v Přerově. Zvon pojmenovaný Jan Pavel má vážit přibližně 1800 kilogramů a budou na něm odlita jména rodin dětí zavražděných na Švédských šancích nedaleko Přerova.

Téměř 800 tisíc korun se během necelého roku sešlo na účtu veřejné sbírky na nové zvony v Přerově. I když tato částka netvoří ani polovinu ceny největšího zvonu rozhodli se představitelé spolku první zvon nechat už odlít: „K tomuto rozhodnutí nás vedla především rostoucí cena materiálu na výrobu zvonu – bronzu. Od prvotní předběžné ceny z března minulého roku se zvedla cena této suroviny u velkého zvonu o desítky tisíc korun. Domluvili jsme se proto se zvonařem, že mu pošleme zálohu – 700 tisíc korun na materiál. Zbytek částky doplatíme později, až se prostředky podaří vybrat,“ popsal místopředseda spolku Petr Měřínský.

Zvon odlije pasovský zvonař s českými kořeny Rudolf Perner. „Pana Pernera od začátku uchvátila myšlenka zvonu jako památky na děti zavražděné na Švédských šancích. Celý příběh je mu tím bližší, že sám pochází z rodiny vysídlené po válce z Českých Budějovic do Německa. Jeho rodina měla v Čechách zvonařskou dílnu od druhé poloviny 18. století. V roce 1946, po vyhnání z Čech, si dědeček Rudolfa Pernera zařídil novou dílnu v Pasově a rodina tam zvony odlévá dodnes,“ vysvětlil místopředseda spolku Petr Mlčoch.

Největší zvon ponese jméno Jan Pavel. „Jméno pro zvon jsme zvolili podle jedenáctiměsíčního Johanna Paula Philippi pocházejícího ze slovenské obce Milbach (dnešní Mlynica). Byl jednou z nejmladších obětí masakru. Patronem zvonu bude papež Jan Pavel II., kterého téma smíření provázelo po celý život,“ sdělil předseda spolku Přerovské zvony smíření Josef Rosenberg.

Benefiční promítání pro Přerovské zvony smíření

Na podporu probíhající sbírky se začátkem března v přerovském kině Hvězda bude konat benefiční promítání dokumentárního snímku Bez šance a divadelní inscenace Očitý svědek.

Ve dnech 9. a 10. března od 17 hodin se uskuteční promítání dokumentárního snímku přerovské režisérky Svatavy Měrkové Bez šance a na něj naváže divadelní inscenace Očitý svědek, která vznikla v minulém roce v Národním divadle pod taktovkou režiséra Jiřího Havelky.

„Vstupné na promítání bude dobrovolné, s tím, že vybrané dary poputují na sbírku na nové zvony. Děkuji za spolupráci Národnímu divadlu, které nám poskytlo inscenaci Očitý svědek a také městu Přerov za spolupráci při zajištění promítání v kině,“ doplnil Josef Rosenberg.

Anna Sýkorová