NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Katedrální zvony se připojí k podpoře ukrajinského lidu

By Publikováno 3. 3. 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Olomouc – katedrála Mapa

Olomoucká katedrála sv. Václava i další kostely v arcidiecézi se připojí k iniciativě společenství stavitelů katedrál a dnes, 3. března 2022, v poledne rozezní své zvony po dobu sedmi minut – každou minutu za jeden den války na Ukrajině.

„My, společenství těch, kteří jsou po stavební stránce zodpovědní za katedrály a velké chrámy Evropy od Norska po Maltu a od Španělska po Ukrajinu, nechceme mlčet k válce na Ukrajině. Evropa hoří – ve čtvrtek dne 3. března ve 12.00 necháme rozeznít zvony našich kostelů,“ píše se v prohlášení Evropského společenství stavitelů katedrál, chrámů a mistrů stavebních hutí. Zvoněním chtějí vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří musejí snášet tuto válku a bát se o své životy, kteří musejí organizovat odpor proti nadřazené moci, kteří musejí před válkou uprchnout, kteří mají odvahu protestovat ve své zemi proti těm, kdo válku rozpoutali, a také proti těm, kdo žijí v zemích přímo zasažených touto válkou.

„Tímto zvoněním podporujeme lid Ukrajiny v jeho nezdolné vůli vzdorovat. Tímto zvoněním oplakáváme mrtvé všech zúčastněných zemí. Tímto zvoněním vyjadřujeme díky, pokud zbraně do té doby zmlknou,“ píšou dále pořadatelé a dodávají: „Každý z našeho společenství se ve svém okolí zasadí o to, aby se o této akci dozvěděli i lidé všech dalších církví a aby toto ‚zvonění proti ohni‘ bylo slyšet na mnoha místech Evropy.“