NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Chcete pomoct lidem z Ukrajiny? Charita připravila registrační systém pro nabídky ubytování

By Publikováno 2. 3. 2022 Aktuality, Charita

Ruská invaze na Ukrajinu vyhnala ze svých domovů statisíce Ukrajinců, vyvolala však také ohromnou vlnu solidarity. Charita Olomouc vytvořila systém pro registraci nabídek ubytování od lidí z řad veřejnosti. V současné chvíli eviduje více než 30 nabídek ubytování. Charita pro tento účel zřídila linku na čísle +420 703 136 226, na kterou se mohou obracet lidé nejen s nabídkou ubytování, ale i přímo ukrajinští občané či kdokoliv z veřejnosti, kdo ví o potřebě ubytování pro osoby a rodiny zasažené konfliktem.

Charita Olomouc dnes vyčlenila další ubytovací kapacity jako první záchytný bod. V současné chvíli disponuje 30 lůžky včetně potřebné materiální pomoci pro příchozí Ukrajince. V první fázi je pomoc orientována na ubytování a uspokojení základních životních potřeb, vyřízení nezbytných dokladů a mapování osobní situace lidí.

Charita dnes ráno přijala 7 dospělých osob a 4 děti. „Mezi prvními jsou dvě dospělé ženy, učitelka angličtiny a lékařka. V dalším pokoji máme mladou rodinu s půlročním miminkem, kterou se budeme snažit co nejdříve přesunout na byt. Dnes jsme přivezli další tři dospělé osoby, dvě maminky se třemi dětmi a babičku,“ sdělila Nadiya Franchaková, sociální pracovnice Charity Olomouc.

Ve druhé fázi Charita navazuje na síť nabídek ubytování z řad veřejnosti

Tato pomoc by nemohla fungovat bez podpory veřejnosti a dárců, kterým nejsou osudy Ukrajinců lhostejné. Svou pomoc s ubytováním ukrajinských uprchlíků nabídlo v uplynulých dnech více než 30 dobrovolníků z řad veřejnosti, kteří nabízejí útočiště pro postižené osoby ve svých rodinných domcích, volných bytových jednotkách včetně pokojů v bytech, které sami obývají. „Jakmile zjistíme, že životní situace umožňuje lidem z Ukrajiny fungovat samostatně a rovněž že mají vyřízené všechny potřebné doklady, řešíme ubytování v rámci databáze nabídky ubytování z řad veřejnosti,“ uvedla Barbora Cigánková, zástupce ředitele Charity Olomouc.

Chcete se zapojit do pomoci Ukrajině? Víte o někom, kdo potřebuje pomoc? Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 703 136 226, případně e-mailu ukrajina@olomouc.charita.cz.

Více informací o konkrétní pomoci: Co nabízí a potřebuje Charita Olomouc

Eva Štefková, Charita Olomouc