NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Dvouletý chlapeček Richard ze Zambie se díky pomoci Charity vyléčil z podvýživy

By Publikováno 1. 3. 2022 Aktuality, Charita

Richard se narodil v zambijské vesnici Muanga v uprchlickém táboře Kafwasonyi do velmi chudé rodiny. Už od narození se špatně vyvíjel, místo nabírání váhy hubnul, trpěl nechutenstvím, oteklými končetinami a byl často nemocný. Naštěstí si Richarda brzo všimla námi vyškolená dobrovolnice a pomohla ho zapojit do programu na boj s podvýživou, kterému se v Zambii věnujeme. Dnes už Richard znovu nabírá na váze a pochutnává si na dobrém jídle.

Justine Kawanga pracuje jako komunitní dobrovolnice v oblasti Kalumeyoyo v uprchlickém táboře Kafwasonyi, kde žije i malý Richard se svými rodiči. Když si Justine při rutinní prohlídce všimla, že se Richard na svůj věk nevyvíjí dobře a vykazuje známky podvýživy, poradila jeho rodičům, aby s ním navštívili nejbližší zdravotnické centrum.

„Richarda jsme zároveň zaregistrovali do našeho programu, který se věnuje boji s podvýživou,“ říká Jebson Tembo, terénní pracovník Charity Česká Republika v Zambii. Richardova maminka se zapojila do pravidelných ukázek vaření a naučila se pro svého syna připravovat výživná jídla i z omezených surovin. Richardovi se dostalo potřebné nutriční pomoci a jeho maminka plně spolupracuje s našimi kolegy na tom, aby se jejímu dítěti dařilo lépe.

K dnešnímu dni se zdravotní stav malého Richarda výrazně zlepšil, nabral na váze a už ho netrápí otoky.

Komunitní dobrovolnice pomáhají s bojem proti podvýživě

Justine Kawanga, která si všimla zdravotního stavu malého Richarda, je jedna z našich komunitních dobrovolnic. V loňském roce jsme společně se Světovým potravinovým programem a za podpory České rozvojové agentury vyškolili místní ženy a naučili je, jak má vypadat správná výživa matek, kojenců a dětí, jak monitorovat jejich růst a vývoj, jak zajistit správnou hygienu a předcházet běžným onemocněním u těhotných a kojících žen.

Dobrovolnice pomáhají v uprchlickém táboře Kafwasonyi, který se nachází v oblasti Kalumeyoyo a asi 15 kilometrů od nejbližšího zdravotního střediska, které je ale zároveň velmi vytížené.

Podle Jebsona Temba z Charity ČR je kvůli velkým vzdálenostem obtížné pro místní obyvatele dosáhnout na kvalitní zdravotní služby. Ještě obtížnější je zajistit řádnou péči pro děti mladší pěti let, což vede k vysoké míře podvýživy a špatnému vývoji místních dětí.

„Zdravotní střediska jsou daleko a jsou naprosto vytížená. Pro spoustu místních matek je obtížné překonat vzdálenosti do zdravotních center společně se svými malými dětmi,“ říká Jebson Tembo.

Dobrovolnice, které Charita v oblasti školí, pomáhají ve svých komunitách identifikovat děti trpící podvýživou a špatným vývojem a zajistit pro ně odpovídající péči. Zaměřují se zejména na pomoc těhotným a kojícím ženám s cílem vymýtit podvýživu u dětí do pěti let.

Věříme, že díky našim aktivitám pomůžeme co nejvíce dětem, jako je Richard.

Zdroj: svet.charita.cz