NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskup Graubner ukrajinským věřícím: Modlíme se za vás a chceme vám pomoci, nejste v tom sami!

By Publikováno 26. 2. 2022 23 června, 2022 Aktuality, Arcibiskup, Články – Graubner

Olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Mons. Jan Graubner zaslal v pátek 25. února 2022 dopisy třem představitelům katolických církví na Ukrajině: arcibiskupu M. Mokrzyckému, předsedovi Římskokatolické biskupské konference; hlavnímu arcibiskupovi S. Ševčukovi, vyššímu archieparchovi kyjevsko-halyčskému a metropolitnímu archieparchovi Kyjevskému, a apoštolskému administrátorovi Mukačevské eparchie N. Luščakovi.

Předseda ČBK v dopisech ukrajinským církevním představitelům vyjadřuje blízkost a podporu v této těžké době, ve které se jejich vlast a lid nachází. „Ruskou agresi do vaší země rozhodně odsuzujeme,“ píše arcibiskup Graubner a dodává: „Chci vás jménem celé České biskupské konference, biskupů, kněží i všech věřících z České republiky ujistit o našich modlitbách. Prostřednictvím Charity ČR jsme již vyhlásili humanitární sbírku na pomoc vaší zemi a tuto neděli proběhne ve všech kostelích celorepubliková sbírka, jejíž výtěžek bude prostřednictvím Charity ČR věnován také vašim lidem.“

Arcibiskup dále uvádí, že církev v ČR je připravena pomoci těm, kteří budou v naší zemi hledat zázemí před hrůzami války a poskytnout jim přístřeší a základní prostředky na farách či klášterech. „Vyzvali jsme i naše věřící, aby se na přijetí ukrajinských občanů podíleli ve svých domovech. A pokud bude třeba, nabízíme také naše síly ze strany Charity a dalších dobrovolníků přímo na Ukrajině. Za poslední dny jsem zaznamenal obrovskou vlnu solidarity z mnoha diecézí, řeholních společenství i farností s vaší zemí. Modlíme se za vás a chceme vám pomoci, nejste v tom sami,“ stojí v závěru dopisů.

Zdroj: Česká biskupská konference