NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V Mongolsku Charita učí děti, jak a proč recyklovat

By Publikováno 22. 2. 2022 Aktuality, Charita

Proč je důležité začít děti co nejdříve učit o odpadu, jeho recyklaci a ochraně životního prostředí? Odpověď je nasnadě. Protože čím dříve se děti dozví o problémech, které způsobuje zejména plastový odpad přírodě, tím spíše se k tomu postaví čelem a povedou udržitelný život. V Mongolsku, které se potýká s nadměrným znečištěním plasty a kde zároveň chybí povědomí o důležitosti třídění odpadu, je vzdělávání dětí v této oblasti ještě důležitější.

Lidé v Mongolsku obecně nejsou moc zvyklí recyklovat. V posledních letech sice mongolská vláda vytváří strategie pro snižování a opětovné využívání plastového odpadu, základem je ale nejdříve naučit místní, proč je recyklace důležitá. Společně s našimi partnerskými organizacemi jsme proto v Mongolsku uspořádali hned několik školení o udržitelném nakládání s odpady.

Vyškolili jsme 21 sociálních pracovníků a učitelů z mateřských a základních škol v provinciích Bulgan a Ulánbátar. Na dvoudenním školení se účastníci naučili, jak vzdělávat děti o odpadu a jeho zpracování a zejména o důležitosti recyklace odpadu. Dozvěděli se nejrůznější tipy, jak děti zaujmout a nadchnout pro ochranu životního prostředí, a dnes už předávají nové znalosti svým svěřencům.

Omez, znovu použij a recykluj. Poučka z anglického Reduce, reuse and recycle se stala základem našeho školení v mongolském vzdělávacím sektoru. Právě základy udržitelného nakládání s odpady je třeba dětem předávat už od útlého věku, aby se to pro ně stalo něčím samozřejmým.

Umění z odpadků

Školení se zúčastnila také O. Duurenjargal, učitelka ze školy v provincii Bulgan, která zároveň vede ekologický kroužek. Po našem školení začala organizovat řadu aktivit, které školáky učí o tom, jak snižovat odpad a jak recyklovat zejména nadbytečný plastový odpad. Ve škole představila například tzv. Eco-swap Day nebo den výroby umění z odpadků.

„Na školení Charity jsem získala základní znalosti o recyklaci odpadů a o tom, jak odpad znovu používat a jak jeho množství snižovat. Bylo to skvělé školení a jsem moc ráda, že jsem měla šanci se ho zúčastnit. Dodalo mi motivaci k organizování osvětových aktivit, které děti i dospělé v mé komunitě povzbuzují k třídění odpadu u nich doma,“ podělila se o své zkušenosti O. Duurenjargal, která v Mongolsku učí zeměpis.

V Charitě věříme, že je důležité učit děti o životním prostředí a jeho ochraně již od útlého věku. S pomocí nejbližší rodiny a učitelů získají motivaci bojovat proti plastovému znečištění a vést udržitelný život.

Charita Česká republika působí v Mongolsku již 15 let a pomáhá zde jak lidem, tak přírodě. Naším cílem je zejména ochrana životního prostředí a zajištění správného nakládání s odpady. Školení sociálních pracovníků a učitelů probíhají v rámci projektu „Udržitelná recyklace plastů v Mongolsku“, který financuje Evropská unie a program EU SWITCH-Asia.

Zdroj: svet.charita.cz