NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Biskupa Lobkowicze jsem poznal jako člověka ochotného, radostného a praktického“

By Publikováno 21. 2. 2022 27 února, 2022 Aktuality

Na ostravsko-opavského biskupa Františka Václava Lobkowicze, který zemřel ve čtvrtek 17. února 2022, ve svém textu sepsaném pro časopis ostravsko-opavské diecéze Okno vzpomíná arcibiskup Jan Graubner.

Biskupa Františka jsem poznal až koncem osmdesátých let, když jsme spolu zastupovali Arcidiecézi olomouckou ve výboru Desetiletí duchovní obnovy národa, kterou vyhlásil kardinál Tomášek. Do té doby jsme se neznali, i když jsme už nějaký rok byli ve stejné diecézi. On totiž studoval za Prahu, kde nedostal státní souhlas ke kněžskému působení, ale získal ho v Těšínské apoštolské administratuře, která však byla zrušena připojením k Arcidiecézi olomoucké v roce 1977.

Poznal jsem ho jako člověka ochotného, radostného a praktického. Takového jsem ho znal i jako biskupa při spolupráci na různých úkolech v biskupské konferenci. Nejsilnějším okamžikem našeho vztahu byla chvíle jeho uvedení do úřadu prvního biskupa nové diecéze, která vznikla na mou žádost, když jsem mu předával berlu svých předchůdců a téměř polovinu své diecéze. Největším ulehčením pro mne bylo, když jsem viděl, že má lidi své diecéze rád. Měl jsem radost z toho, jak diecézi rozvíjel a budoval z ní velké společenství. Věřím, že jí bude dále pomáhat svou přímluvou u Pána.

+ Jan Graubner