NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nedělní vichřice se prohnala i kolem Mírova, vstup do arcibiskupských lesů se nedoporučuje

By Publikováno 1. 2. 2022 Aktuality, Hospodaření

Silná vichřice, která se v neděli prohnala Českou republikou, si na své konto připsala mimo jiné i škody v lesích Arcibiskupství olomouckého. Nejvíce jich zaznamenali lesníci v okolí Mírova na Mohelnicku, kde vítr lámal stromy a ničil dráty elektrického vedení.

„Lesníci vyčíslují způsobené škody na lesních porostech ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. (ALSOL), aktuálně se pohybujeme na čísle bezmála sedmnáct tisíc metrů krychlových dříví, z toho deset tisíc popadalo na polesí Mírov,“ uvedl jednatel společnosti Arnošt Buček a dodal, že v průběhu pondělí lesníci intenzivně pracovali na odklízení škod a spolupracovali na obnově elektrických dodávek. Poškozeny nebyly pouze jehličnany, zhruba čtvrtinu škod tvoří listnaté stromy.

„Na ostatních polesích jsou škody menší a poničené stromy jsou rozptýleny jednotlivě po celém lesním porostu. Jejich odklízení potrvá do konce března. Část stromů může mít navíc větrem poničenou stabilitu, ale to zjistíme až v dalším období,“ vysvětluje Arnošt Buček a dodává, že lesníci průběžně odklízí popadané stromy a mapují riziková místa v lese, kde hrozí pád kmene či větví. „Upozorňujeme návštěvníky lesa, aby dbali maximální opatrnosti, nebo nejlépe vůbec nevstupovali do lesa, dokud se nám nepodaří odklidit poškozené a vyvrácené stromy,“ uzavírá jednatel.

Zdroj: ALSOL.cz