NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Jednota přijde, když se otevřeme Božímu slovu, zdůraznil arcibiskup Graubner při pouti na Velehradě

By Publikováno 24. 1. 2022 23 června, 2022 Aktuality, Články – Graubner, Fotogalerie

S úmyslem prosit za jednotu křesťanů se v neděli 23. ledna 2022 sešli věřící v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Mši svatou zde dopoledne celebroval arcibiskup Jan Graubner.

Ve své homilii připomněl, že Velehrad je s myšlenkou na sjednocení křesťanů spojen už více než sto let, od zahájení tzv. unionistických sjezdů, které zde pořádal Antonín Cyril Stojan. „Na zkušenosti těchto sjezdů stavěl také druhý vatikánský koncil, když dál rozpracoval budování jednoty s křesťany jiných vyznání,“ dodal arcibiskup Graubner.

Ty, kterým tempo sjednocování připadá příliš pomalé, upozornil, že je důležité vidět nejen formální kroky, ale i to, jak se křesťané společně snaží žít Boží slovo, jít za Pánem a vytvářet vztahy, kde je přítomná Boží láska. „Nikoho nepřetahujeme, ale snažíme se společně pracovat na Boží vinici, jako třeba hned v sousedství Arcibiskupského paláce v Olomouci, kde Konzervatoř Evangelické akademie sídlí v budově vlastněné kapitulou a navštěvují ji studenti všech vyznání,“ upozornil.

Problém rozdělení – nejen toho mezi církvemi, ale také napříč církví i společností – spočívá podle olomouckého arcibiskupa v soustředění se na sebe a na vlastní práva a názory. „Obnova jednoty ovšem může přijít teprve tehdy, když budeme otevření Božímu slovu,“ zdůraznil s odkazem na to, že na tentýž den připadla také oslava neděle Božího slova. Svou promluvu pak uzavřel slovy: „Dejme na první místo toho, který přišel do našeho rozbitého světa, aby mu nabídl uzdravení. Pak mohou nastat i vážné problémy, ale prožijeme je jinak a snáz, když to bude s Pánem. Prosme za jednotu církví, za jednotu společnosti a také za to, abychom dokázali odpovědět na Boží volání a Bůh aby skrze nás mohl nabízet potřebný dar jednoty církvi i celé společnosti.“

Fotogalerie (František Ingr / Člověk a Víra)