NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Portál Liturgie.cz nabízí 27. ledna online formační setkání pro kostelníky

By Publikováno 11. 1. 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana

Tři online přednášky nabídne Institut pro liturgickou formaci Liturgie.cz pro všechny, kdo se věnují službě kostelníka nebo se na ni připravují. S těmi, kdo se starají o přípravu kostela na mši svatou, liturgické oděvy, knihy nebo úklid, se virtuálně setkají P. Roman Dvořák, vikář ze Strakonic, Michal Brich, kostelník z katedrály sv. Víta v Praze, a Mons. Pavel Konzbul, pomocný biskup brněnský. Online formační program začíná 27. ledna ve 20.00 na Zoom a YouTube.

Smyslem setkání je lépe porozumět liturgickému prostoru, umění, paramentům, nádobám, připomenout si praktické úkoly těch, kdo se starají o kostel a jeho vybavení, a sdílet vlastní zkušenosti ze služby,“ informuje portál Liturgie.cz – Institut pro liturgickou formaci.

K účasti není nutné se hlásit, setkání se koná pouze on-line.

Link na zoom je zde: https://cuni-cz.zoom.us/j/97525537327

Linka na YouTube naleznete zde na www.liturgie.cz těsně před konáním akce.

Témata a přednášející 

Setkání je tvořeno třemi malými přednáškami v délce 15–20 minut a následnou diskusí.

1) Liturgický prostor a vybavení kostela 

P. Roman Dvořák, vikář ze Strakonic

Některá místa v kostele jsou důležitá, a některá jsou velmi důležitá. Určité kališní prádlo je označeno křížkem vprostřed, a jiné křížkem křížkem po straně. Některá bohoslužebná roucha jsou původně pánská, a jiná dámská. Minipřednáška stručným způsobem představí kostel a jeho vybavení tak, aby bylo zřejmé, „co je co“

2) Péče o paramenta, liturgické nádoby, prádlo a náčiní 

Michal Brich, kostelník z katedrály sv. Víta v Praze

Starost o jednotlivá místa v kostele, o posvátné předměty a oděvy vyžaduje jak úctu, tak pečlivost a opravdický kumšt. Minipřednáška hlavního svatovítského kostelníka bude velmi praktickým návodem jak tuto péči provádět co nejlépe.

3) Blahoslavenství pro kostelníky

Mons. Pavel Konzbul, pomocný biskup brněnský

Každá služba v církvi je podílem na Božím království, formuje ducha a předpokládá vlastní spiritualitu. Nejinak je tomu také u služby těch, kdo pečují o kostel a jeho vybavení. Minipřednáška představí tento duchovní aspekt zcela praktické a nepostradatelné činnosti sakristiánů a kostelníků.

4) Diskuse 

Diskusi moderuje P. Radek Tichý

Více na www.liturgie.cz

Zdroj: www.doo.cz,
ilustrační foto: P. Roman Dvořák, vikář ze Strakonic, který bude mít přednášku o liturgickém prostoru a vybavení kostela