NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita chystá pro lidi bez domova vánoční nadílku

By Publikováno 20. 12. 2021 Aktuality, Charita

Již tradičně připravují pracovníci střediska Samaritán pro lidi bez domova štědrovečerní oběd a vánoční balíčky. Vánoce oslaví klienti azylových domů, ale i nízkoprahového denního centra a nocleháren. Ve všech službách lidé usednou k svátečně prostřenému stolu, společně poobědvají a zazpívají koledy. Charita připravila na 240 porcí řízků s bramborovým salátem. Díky dobrovolníkům, kteří napekli cukroví, a daru 160 vánoček od firmy Penam si o Štědrém dnu přijdou na své i milovníci sladkého.

Klienty denního centra a nocleháren čeká na Štědrý den až 160 vánočních balíčků, v nichž najdou kávu, čaj, čokoládu, masové konzervy, paštiky a základní hygienické potřeby. „Obsah jsme s kolegy řešili tak, aby měli klienti v balíčku něco pro radost a zároveň věci základní denní potřeby včetně jídla,“ uvedl koordinátor denního centra a terénního programu Dominik Vágai. Klienti budou mít možnost zavolat si o Štědrém dni z kanceláře pracovníků svým blízkým nebo zajít do kaple, kde si mohou popovídat s pastorační asistentkou a knězem.

I v domově svaté Anežky na Vánoce připravují dárky, a to ve spolupráci s místní farností na Svatém Kopečku. Balíčky budou zahrnovat potraviny a věci praktického rázu k dennímu použití. „Po domluvě s farností jsme farníkům dodali seznam specifických přání našich klientů. Jeden klient si například přeje plakát rockové skupiny, jiný by rád batoh. V průběhu prosince u nás každý pátek probíhala adventní setkání, kdy pracovníci s klienty pekli cukroví a povídali si o adventu,“ sdělil Jan Řezníček, koordinátor Domova sv. Anežky. O Štědrém dnu čeká klienty slavnostní oběd a návštěva kněze z farnosti, dále procházka po Svatém Kopečku s prohlídkou živého betlému v doprovodu dobrovolníků.

V azylovém domě pro muže a ženy se klienti společně s pracovníky věnovali předvánočnímu úklidu a vánoční výzdobě. Štědrý den zde zahájí bohoslužbou v kapli sv. Kosmy a Damiána na Wurmově 5 a následnou procházkou po historické Olomouci. Po štědrovečerním obědě najdou klienti pod vánočním stromkem dárek, který pro ně připravili pracovníci azylového domu.

Eva Štefková, Šimon Hauser, Charita Olomouc