NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Teplo, bezpečí a pomoc nejen nemocným. Charita Olomouc rozšiřuje pro mrazivé měsíce své služby

By Publikováno 14. 12. 2021 3 února, 2022 Aktuality, Charita

Teploty hluboko pod nulou, tuhé mrazy a sníh. Chladné zimní měsíce jsou pro lidi bez domova nejkritičtějším obdobím roku. Ve spojení s mrazivým nočním počasím se u osob na ulici zvyšuje riziko zdravotních potíží, navíc jejich improvizované přístřešky často nestačí zabránit úderu sněhových vánic. Pomocnou ruku proto podává Charita Olomouc, která lidem bez domova nabízí možnosti, jak přečkat zimu v teple a bezpečí.

„Terénní pracovníci zajišťují v zimě častější kontroly vytipovaných lokalit a lidem bez domova nabízí pomoc,“ popisuje Dominik Vágai, který je koordinátorem terénní služby a nízkoprahového denního centra. To otevřelo pro zimní měsíce noční centrum, kde mohou osoby bez přístřeší přečkat krušnou noc v teple a s teplým čajem. V průměru službu využívá každý večer zhruba třicítka zájemců. Noční centrum je otevřeno každý večer včetně víkendů, a to od 19.00 do ranních 7.00. Služba je zdarma.

Klienti mohou využít také dalších služeb, které nízkoprahové denní centrum poskytuje. „Máme otevřenou tzv. seďárnu, ve které mohou klienti strávit v teple jídelny celé dopoledne. Navíc jsme rozšířili také výdej jídla o sobotní výdej polévek,“ sděluje Vágai, podle něhož v zimních měsících klientů přibývá.

Noclehárna je připravena i na nemocné

Lidé bez domova mohou využít také služeb noclehárny, která nabízí oproti nočnímu centru zvýšený komfort a širší zázemí. Klientům je k dispozici lůžko, prostor pro přípravu stravy a sprcha. „Noclehárna pro ženy má kapacitu 10 lůžek, noclehárna pro muže pojme 18 lůžek, z toho máme k dispozici čtyři lůžka, která využíváme v případě nemoci klientů,“ doplňuje koordinátor nocleháren František Buka.

„V prosinci ještě obložnost nocleháren bývá nižší, obvykle se zaplňuje v lednu a únoru, kdy jsou větší mrazy,“ uvádí s tím, že noclehárna reaguje i na zhoršenou epidemiologickou situaci. Příchozí mají k dispozici na řadě míst dezinfekce, dezinfikovány jsou pravidelně také všechny povrchy. „Klientů se vždy ptáme, jak se cítí, sledujeme, zda nejeví příznaky onemocnění. Pokud jde o covid-19, ale i jiné onemocnění, řešíme jej ve spolupráci s naší ordinací,“ pokračuje.

S ordinací praktického lékaře pro lidi v nouzi pravidelně spolupracují i terénní pracovníci, kteří v mrazivých měsících řeší u osob bez domova z vytipovaných lokalit četné případy omrzlin nebo zavšivení. „Vždy jim nabízíme řešení ve spojení s naší ordinací pro lidi v nouzi,“ doplňuje Vágai.

Ačkoliv jsou podle zdravotní sestry Heleny Mikuškové zimní měsíce pro charitní ordinaci vždy nejnáročnějším obdobím, díky spolupráci s ostatními službami celou situaci včetně koronavirových nákaz zvládají. „Funguje karanténní centrum, takže když přijde klient z ulice a má podezření na koronavirus, umístíme jej právě tam. Máme nyní k dispozici také sanitku, která je schopna odvést klienty k PCR testům. Díky této spolupráci se nám daří celou situaci v rámci možností zvládat,“ míní.

Tobiáš Czekaj, Charita Olomouc