NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Benefiční adventní koncert podpoří charitní služby v arcidiecézi

By Publikováno 25. 11. 2021 13 prosince, 2021 Aktuality, Hudba, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Hudba Kalendář hlavní strana
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

V olomouckém Arcibiskupském paláci se v neděli 12. prosince 2021 od 19.00 uskuteční Benefiční adventní koncert. Jeho pořadatelem je Arcibiskupství olomoucké a vystoupí na něm Trio Martinů doplněné o člena Moravské filharmonie, violistu Pavla Hánu.

Benefiční adventní koncert se stal již tradicí a organizován je ve spolupráci s Vítem Gregorem, který před několika lety podpořil pořízení nového klavíru pro Slavnostní dvoranu Arcibiskupského paláce. Jeho přáním bylo, aby benefiční výtěžek z adventních koncertů podpořil dobré dílo v arcidiecézi. V minulosti tak výtěžek putoval na podporu církevního školství nebo Charity ČR, a podporu charitních služeb v arcidiecézi si klade za cíl i letošní ročník koncertu.

„Adventní doba je, jak všichni víme, duchovní přípravou na tajemství Vánoc, kdy si připomínáme, že nás – chudé a slabé – obdaroval Bůh darem všech darů: dal nám svého jediného Syna. Benefiční koncert nám dává příležitost, abychom jednali jako on a skrze Charitu, jež je pomáhající rukou církve, přispěli těm, kdo jsou slabí a chudí. A to tím spíše, že Ježíš ujišťuje, že to, co jsme udělali pro toho nejposlednějšího, udělali jsme pro něj,“ říká biskup Antonín Basler, pod jehož záštitou se koncert koná.

Na programu budou skladby Josepha Haydna (Trio C dur pro klavír, housle a violoncello, č. 43 Hob. XV/27), Johannese Brahmse (Trio c moll pro klavír, housle a violoncello, č. 3, Op. 101) a Antonína Dvořáka (Kvartet Es dur pro klavír, housle, violu a violoncello, č. 2, Op. 87). Vstupné je dobrovolné, vstupenku je ale třeba rezervovat si předem na tel. 587 405 430 nebo na e-mailu knihovna@ado.cz (předplatitelé koncertní řady K mají místo rezervováno automaticky). Návštěvníci koncertu musejí dodržovat aktuální opatření v souvislosti s pandemií koronaviru (více zde).

Trio Martinů ve složení Petr Jiříkovský (klavír), Pavel Šafařík (housle) a Jaroslav Matějka (violoncello) vzniklo na Pražské konzervatoři v roce 1990 pod uměleckým vedením Antonína Kohouta. V současnosti patří ke špičkovým českým komorním souborům, má v repertoáru klasická i soudobá díla. Od roku 1993 hraje ve stejné sestavě.

Pavel Hána studoval na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, svá studia zakončil na JAMU v Brně a vzápětí nastoupil do Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Je členem Moravské filharmonie Olomouc, kde zastává funkci vedoucího skupiny viol.

S využitím podkladů Moravské filharmonie Olomouc