NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Počet zločinů z nenávisti vůči evropským křesťanům v roce 2020 prudce narostl

By Publikováno 22. 11. 2021 25 listopadu, 2021 Aktuality

Podle nově zveřejněných dat Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se počet zločinů z nenávisti proti křesťanům v Evropě v roce 2020 prudce zvýšil.

Data z OBSE, zveřejněna 16. listopadu, zahrnují dokumentaci 980 incidentů namířených proti křesťanům, včetně žhářských útoků na katolické chrámy, znesvěcení a krádeže eucharistických hostií, útoků na kněze a protikatolických graffiti na církevním majetku vytvořených potratovými aktivisty.

V roce 2019 OBSE informovala o 595 incidentech proti křesťanům. Velký nárůst oproti předešlému roku byl zaznamenán u útoků na majetek, a to z 459 útoků v roce 2019 na 871 v roce 2020, zatímco počet násilných útoků vůči osobám se snížil z 80 na 56.

Nejvíce nahlášených zločinů z nenávisti vůči křesťanům zasáhlo Polsko – 241 incidentů, z nichž většina byly případy vandalismu na katolickém majetku spojené s postojem církve vůči potratům. OBSE dále informovala o 172 incidentech v Německu, 159 ve Francii a 113 v Itálii. Svatý stolec organizaci dodal informace ohledně více než 150 zločinech z nenávisti namířených vůči křesťanům v Evropě.

Celkové číslo všech takových incidentů je ale pravděpodobně vyšší, než jaké uvádí tato data, protože pouze 11 z 57 států OBSE poskytlo informace ohledně zločinů z nenávisti vůči křesťanům.

Madeleine Enzlberger, předsedkyně Observatoře pro nesnášenlivost a diskriminaci vůči křesťanům (OIDACE) ve Vídni, uvedla, že v mediální a politické sféře „je nenávist vůči křesťanům jen stěží vnímána jako stále zjevnější společenský problém“.

„Zpráva OBSE odráží pouze část tohoto trendu, který naše organizace dokumentuje léta, a přesto je hlasitým upozorněním na lhostejnost a módní urážení křesťanů,“ dodala.

Zde uvádíme některé ze zločinů z nesnášenlivosti spáchaných vůči křesťanům, které byly zdokumentovány Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě:

Nekontrolovaný vandalismus v Polsku ze strany potratových aktivistů

Podle údajů OBSE je nárůst zločinů z nenávisti proti křesťanům v Polsku z velké části způsoben „řadou incidentů zaměřených na katolickou církev kvůli jejímu postoji k potratům“. Ty zahrnovaly více než 100 případů graffiti na majetku katolické církve, z nichž mnohé obsahovaly protikřesťanská hesla. Další katolické kostely byly vandalizovány symboly LGBT.

Aktivisté za práva žen v noci v říjnu 2020 poničili černou barvou pomník nenarozeným dětem na polském katolickém hřbitově. Zpráva dále uvádí, že potratoví aktivisté ve stejném měsíci na hřbitově také poničili kříž připomínající oběti nacismu.

Lidé modlící se před katolickou katedrálou byli napadeni aktivisty za práva žen, kteří házeli lahve, kameny a petardy, přičemž zranili několik věřících.

Ve Španělsku byl na Mezinárodní den žen v roce 2020 vandalizován klášter a čtyři další kostely. V klášteře skupina protestujících za práva žen narušila mši protikřesťanskými hesly.

Žhářské útoky na katolické kostely

Ve Francii, Německu, Španělsku a Itálii došlo k řadě žhářských útoků na katolické kostely.

V jednom případě v Německu byl v katolickém kostele dezinfekční prostředek vylit na lavice a poté zapálen. Katolická katedrála ve Francii byla také vandalizována exkrementy pachatelů, kteří se pak v únoru 2020 pokusili kostel zapálit. Při dalším žhářském útoku ve Francii v říjnu 2020 deset maskovaných osob přitlačilo auto ke kostelu, pak ho zapálili, a způsobili tak značné škody. Ve Švýcarsku byla v březnu 2020 zapálena půda katolického kostela s varhanami.

Zločiny z nenávisti a sociální sítě

Katolickým kněžím ve Španělsku byly prostřednictvím sociálních sítí v listopadu 2020 zaslány výhrůžky smrtí. V Polsku se na sociálních sítích šířil obrázek zobrazující zastřeleného kněze spolu s protikatolickými urážkami. Muž, který v Itálii konvertoval ke křesťanství, obdržel v listopadu 2020 také výhrůžky smrtí prostřednictvím sociálních sítí. V jiných případech pachatelé své zločiny z nenávisti sdíleli na sociálních sítích. Aktivisté za práva žen v Polsku se natočili, jak házejí vajíčka do katolického kostela, a v říjnu 2020 to zveřejnili na sociálních sítích.

Násilné útoky proti křesťanům

Navzdory koronavirovým opatřením, která mnoho lidí v roce 2020 držela v sociální izolaci, byly stále hlášeny násilné útoky na křesťany, i když méně než v roce 2019. Tři lidé byli zabiti při útoku nožem v bazilice Notre-Dame ve francouzském Nice v říjnu 2020. Kněz známý svou oddaností pomoci migrantům a lidem bez domova byl Tunisanem v září 2020 ubodán k smrti poblíž své farnosti ve městě Como v Itálii. Ve Spojeném království byl v červnu 2020 katolický kněz napaden dvěma muži v kostele a utrpěl zranění žeber. Další katolický kněz ve Spojeném království byl v říjnu 2020 fyzicky napaden v katedrále během pohřbu. Kněz ve Španělsku byl hospitalizován v září 2020 poté, co byl v kostele bodnut, a katolický kněz v Polsku byl v říjnu 2020 několikrát bodnut do břicha.

Zdroj: www.cirkev.cz,
foto: Škody požáru v kostele sv. Pavla v Corbeil-Essonnes, Francie, 4. července 2020 (OIDACE)