NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskupský zámek letos přes omezení nabídl bohatý program

By Publikováno 22. 11. 2021 6 prosince, 2021 Aktuality, Památky

Většina památek – ať už státních, či soukromých – hlásí na konci letošní sezóny úbytek návštěvníků, který má několik příčin. A výjimkou není ani Arcibiskupský zámek v Kroměříži.

„Na Arcibiskupském zámku jsme oproti loňské sezóně zaznamenali úbytek o zhruba 15 tisíc návštěvníků. Hlavní důvod vidíme v tom, že došlo k pozdějšímu zahájení návštěvnické sezóny a byla omezena kapacita prohlídkových skupin. Stejně jako v loňském roce chyběli zahraniční návštěvníci. V našem případě kromě covidové situace návštěvnost ovlivnila i částečná rekonstrukce zámku, protože jsme milovníkům umění nemohli nabídnout prohlídku věhlasné obrazárny,“ vysvětluje ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad Jiří Uhlíř.

„Návštěvnickou sezónu jsme zahájili v prvním možném termínu galerijními prohlídkami, což je model, který se nám osvědčil v úvodu loňské sezóny. Jakmile to nařízení vlády dovolila, vrátili jsme se k tradičním prohlídkám, protože celkový dojem z prohlídky zámeckých prostor vytváří mimo jiné osobnost průvodce a jeho úloha je i v dnešní době nenahraditelná,“ dodává Uhlíř.

Jarek Nohavica i Marie Terezie

„I přes výše uvedená omezení se nám podařilo uspořádat tři výstavy v Zámecké věži a jednu v sale terreně, několik koncertů komorní hudby v Sale terreně, v Podzámecké zahradě se hrály muzikály, divadelní představení, přesunul se sem barokní festival Hortus magicus a poprvé zde zazpíval i Jarek Nohavica. Zámecké prostory i Podzámecká zahrada posloužily jako kulisy k natáčení závěrečného dílu minisérie Marie Terezie, který bude odvysílán na ČT 1 ještě do konce roku, a zatím posledním natáčením, které se u nás realizovalo, je kulinářská show Kluci v akci. Na tu se diváci mohou těšit v sobotu 27. listopadu,“ dodává Uhlíř.

Na závěr roku připravují v Arcibiskupském zámku adventní program. Po čtyři víkendy si bude možné bez průvodce prohlédnout vánočně vyzdobené Reprezentační sály, v sale terreně bude k vidění speciální floristická kompozice evokující zimní krajinu. Adventní věnce a vánoční dekorace vyrobené zámeckými aranžérkami se budou prodávat v předsálí saly terreny, chybět nebudou tvořivé dílny, edukační program pro děti či vystoupení žáků ZUŠ a Konzervatoře P. J. Vejvanovského.

„V sobotu 27. listopadu si budou moci zájemci vyrobit svůj vlastní adventní věnec pod vedením floristky s 20letou praxí a vítězky celostátní floristické soutěže z roku 2019,“ zve hlavní zahradnice Lenka Krůpová. „Jako bonus k workshopu nabízíme možnost vzít si sebou dítě coby pomocníka. V ceně je kromě materiálu, zapůjčení nářadí, odborného vedení i prohlídka vánočními Reprezentačními sály,“ vypočítává další výhody, proč je dobré se zámeckého workshopu zúčastnit.

„Samozřejmě, že už přemýšlíme o příští sezóně. Věříme, že harmonogram stavebních a restaurátorských prací bude dodržen a my budeme moci návštěvníky přivítat v nové expozici arcibiskupské gardy v Mlýnské bráně a zpřístupnit alespoň část interiérů 2. patra zámku,“ informuje ředitel Uhlíř.

Omezení investic

Omezení vyvolaná epidemií a výpadky příjmů ze vstupného měly pro památky značný ekonomický dopad, který se promítá i do investic.

„Mohu potvrdit, že také na Arcibiskupském zámku jsme pocítili výpadek očekávaných výnosů ze vstupného a současně potřebu vyšších provozních nákladů kvůli zabezpečení hygienických podmínek. Proto jsme museli přistoupit k úsporným opatřením v oblasti nákladů a zároveň jsme přišli s rozšířenou nabídkou kulturních akcí, zejména v Podzámecké zahradě. Období, kdy je provoz zámku omezen, se snažíme ve větší míře využít ke stavebním a restaurátorským pracím, abychom mohli turistům nabídnout co nejlepší návštěvnický komfort,“ hodnotí sezónu ředitel.

Volný vstup do Podzámecké zahrady měli lidé i v době, kdy byly téměř všechny památky a turistické cíle uzavřeny a mohli ji využívat ke zdravotním procházkám. Náklady na údržbu a provoz jsou však v plném rozsahu na bedrech Správy Arcibiskupského zámku a zahrad. „Na jaře letošního roku jsme vyhlásili veřejnou sbírku, aby mohli lidé, kteří chtějí provoz Podzámecké zahrady podpořit, přispět na sbírkový účet 1010101010/2700. V sale terreně jsme instalovali dárcovský kiosek, díky kterému mohou naši přispěvatelé jednoduše přispět platební kartou. Vážíme si každé darované koruny, kterou můžeme díky našim dárcům použít k tomu, aby byla Podzámecká zahrada ještě krásnější,“ uzavírá Jiří Uhlíř.

Zdroj: Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži