NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Národní památkový ústav ocenil překvapivý objev při rekonstrukci velehradského kláštera

By Publikováno 12. 11. 2021 Aktuality, Památky

Národní památkový ústav udělil ceny za nejlepší počiny v památkové péči za uplynulý rok. Osmý ročník cen „Patrimonium pro futuro“ se konal v úterý 9. listopadu 2021 na Nové scéně Národního divadla v Praze a poprvé ho v přímém přenosu na ČT art mohli sledovat i diváci u televizních obrazovek. Letošní ročník přinesl novinky také v podobě rozšířených kategorií i samotné ceny, kterou vyrobila společnost Lasvit podle návrhu Kurta Gebauera.

V kategorii „Objev/nález roku“ odborná porota ocenila Arcibiskupství olomoucké a společnost SEADD za nález středověkých stavebních konstrukcí topenišť v klášteře na Velehradě. Porota ocenila zejména citlivost k památkovým hodnotám a nadstandardní odhodlání k jejich ochraně, které vlastník projevil poté, co byly v rámci revitalizace bývalého kláštera na Velehradě objeveny pozůstatky topenišť včetně topeniště středověké černé klášterní kuchyně. Po tomto nálezu vlastník ochotně zásadním způsobem změnil původně zamýšlené provozní schéma a upřednostnil prezentaci tohoto výjimečného nálezu.

Prvotní záměr předpokládal rekonstrukci kuchyně gymnázia, vytvoření jejího zázemí a nové využití suterénních prostor pro provozní a technické účely. S ohledem na unikátní archeologické objevy se ale arcibiskupství rozhodlo původní záměr přehodnotit. Zvláště odkryv základů a kamenných patek cisterciácké kuchyně znamenal vážnou kolizi s původním projektem. Díky velkému úsilí nominovaných a podpoře vlastníka mohlo dojít k náročným změnám probíhající stavby, byl upraven projekt a také dotační titul IROP. Revidovaný projekt umožnil vybudovat v suterénních prostorách prohlídkovou trasu seznamující veřejnost se stavebním vývojem kláštera.

Zdroj: www.npu.cz