NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Papež František pozdravil české řemeslníky a umělce

By Publikováno 11. 11. 2021 Aktuality

František v závěru generální audience ve středu 10. listopadu 2021 osobně pozdravil skupinu českých řemeslníků a umělců, tvůrce darů, které budou papežovi předány při čtvrteční audienci pro české a moravské biskupy v rámci jejich návštěvy ad limina.

„Svatý otec s námi nejen zapózoval pro fotografa, ale setrval s námi poměrně dlouho v družném rozhovoru,“ říká mluvčí ČBK Monika Klimentová. Prozradila také, že v reakci na opakovaná pozvání do České republiky s úsměvem na rtech odvětil: „Já vím, Praha je nejkrásnější město na světě. Myslím na to, máme ještě čas.“

Hlavním z darů připravených pro papeže Františka je relikviář sv. Zdislavy, od jejíhož narození uplynulo v minulém roce 800 let. Unikátní skleněný relikviář, vyrobený ve sklárně Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku, byl veřejnosti představen v úterý večer při setkání s novináři v Papežské koleji Nepomucenum.

„Sklo je neskutečně krásný materiál, je to vlastně písek, písek roztavený ve vysokých teplotách. Uhranulo mě to jako patnáctiletého kluka. Teď mi bude 50 a pořád to dělám s velkou láskou,“ řekl Jiří Pačinek, který vyrobil tento relikviář, tvarově inspirovaný paprsčitou monstrancí. A jak dodal práce na tak nezvyklém úkolu pro něho byla výzvou i radostí.

Idea relikviáře se zrodila ve chvíli v prvních dnech pandemie. Jak vznikla idea relikviáře vysvětlil cvikovský farář, P. Rudolf Repka.

„8. března 2020 jsem odjel na čtrnáctidenní dovolenou. Pátý den jsem se vracel přes již uzavřené hranice mezi Českem a Slovenskem, protože začal covid. Začal jsem se tedy modlit. A protože deset kilometrů od Cvikova mám sv. Zdislavu (…), začal jsem se modlit ke sv. Zdislavě jako k patronce nemocných. Čas běžel a začal lockdown. Rodiny zůstaly doma, manželé, děti s rodiči od rána do večera zavření doma, vynořily se krize v rodinách. Opět jsem si řekl, budu se modlit, vždyť sv. Zdislava je patronka rodin. (…) Lockdown pokračoval, lidé byli bez práce, bez příjmů, bez sociálních jistot, začínalo být vidět, kolik lidí chudne a ocitá se bez prostředků. Vzpomněl jsem si tedy na úplně první patronát sv. Zdislavy, držený po celá staletí: patronka chudých. A právě jako patronka chudých je vyobrazena na tomto relikviáři.“

Rytec Arno Čančařík na jedné ze tří kamejí zdobících nohu nesoucí relikviář zobrazil sv. Zdislavu jako patronku chudých, podle fresky z baziliky v Jablonném v Podještědí. Symbolické číslo tři odkazuje ke svaté Trojici a k teologálním ctnostem; dvanáctero paprsků k apoštolům a izraelským kmenům, zatímco sedmero paprsků na druhé straně relikviáře k sedmi darům Ducha svatého.

Dalším darem pro papeže Františka jsou dvoje brokátové desky z vyhotovené v tkalcovské dílně Hedva český brokát v Rýmařově, kterou v Římě reprezentuje její jednatel Vít Komárek. V jedněch bude finanční obnos věnovaný Českou biskupskou konferencí a v druhé kresby z hematoonkologického dětského oddělení v Plzni.

V české skupině, která se setkala s papežem Františkem, byl rovněž starosta obce Tetín, Martin Hrdlička. Jako zástupce spolku Svatá Ludmila mohl připomenout rovněž letošní 1100. výročí této první světice našeho národa.

Zdroj: Vatican News, česká sekce