NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Skončil váš dodavatel energií? Pomoci může Kristýn služebník

By Publikováno 2. 11. 2021 13 prosince, 2021 Aktuality

Společnost Kristýn služebník, kterou zřizuje Arcibiskupství olomoucké a která v rámci svých služeb už mnoho let zprostředkovává také energie pro církevní organizace i domácnosti, nabízí pomoc formou konzultace a poradenství těm, kdo se dostali do tíživé situace v souvislosti s ukončením dodávky energií od dodavatele Bohemia Energy a dalších společností.

Váš dodavatel energií skončil? Poradíme vám!

Už jste jistě zjistili, že o elektřinu nebo plyn nepřijdete a dnes vám dodává energii Dodavatel poslední instance (DPI), který náleží vašemu odběrnému místu. Stinnou stránkou této záchrany je cena, za kterou vám elektřinu nebo plyn dodává. Jak uvedenou situaci řešit, vám poradíme v následujících řádcích.

„Zálohy mi změnili 3,5 tisíc na 16 tisíc měsíčně.“

Přišly mi vysoké zálohy – proč a co s tím?

Váš nový dodavatel poslední instance (DPI) musí neplánovaně zajistit elektřinu nebo plyn pro množství zákazníků padlých dodavatelů, a to v době, kdy jsou ceny plynu i elektřiny na historickém maximu. Jen za poslední měsíc stouply ceny na burze dvojnásobně. Zároveň ví, že u něj v režimu DPI budete nejvýš 6 měsíců, na které připadá topná sezona. Všechny tyto faktory se promítly do výše záloh, které vám DPI zaslal, a které nepočítají s obdobím léta, kdy si běžně na zimní období „spoříte“.

Tyto vysoké zálohy mají zabránit tomu, aby vám v případě ponechání dodávek v režimu DPI přišla na jaře faktura s nedoplatkem v astronomické výši.

V rámci běžné smlouvy s dodavatelem energie je možné výši záloh za energie měnit. Pokud se vám stanovená výše záloh zdá přemrštěná, pokuste se dodavatele poslední instance kontaktovat (s ohledem na rychlost vyřešení požadavku telefonicky nebo osobně) a výši záloh změnit. Pokud vám DPI změnu výše záloh nepovolí, nezbude vám než zálohu uhradit.

Nová smlouva – jakou a u koho?

DPI přiznávají, že režim DPI není výhodný a nabízejí stejně jako jiní dodavatelé ceníky s fixací nebo standardní ceníky kopírující burzu. Kterou variantu zvolit, je samozřejmě otázka. Aktuálně je cena plynu a elektřiny pořád ještě velmi vysoká. Její vývoj není jistý. Přesto se většina dodavatelů na trhu snaží zákazníkům nabídnout alternativu výhodnější oproti DPI režimu – ať už nižší cenou za odebranou elektřinu či plyn, tak výší stálé platby, která se do koncové ceny promítá. Ceníky se aktuálně mění každých několik dnů.

Chcete pomoct s výběrem nového dodavatele, nebo se dozvědět, jaký je dnes zajímavý ceník? Kontaktujte nás. Další informace najdete na našem webu: www.kristyn.cz/sluzby/energie.html.