NAVRCHOLU.cz

Nalaďte si Radio Proglas od 18. do 24. října 2021

By Publikováno 18. 10. 2021 24 října, 2021 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Čím se zabývá politologie? Je to skutečně věda? Kde má politologie své kořeny? Čím může být pro současného člověka prospěšná? Dokáže politologie změnit vnímání světa politiky a má vůbec takové ambice? Lze být politologem a politikem současně? Na tyto a další otázky bude v dnešním Dopoledni s Proglasem odpovídat prof. Stanislav Balík. V úterý 19. října od 9.00 se na vás těší Jan Krbec.

V úterý 19. října od 16.00 se Barvínek podívá na prkna, která znamenají svět. Společně s hercem Jaroslavem Tomášem nahlédneme za oponu brněnského divadla Polárka.

Štěstí v písni – to je jedna z více jak 150 krásných melodií, které rodák z Trhových Svinů, Karel Valdauf, za svůj život napsal. Poprvé začal hrát ve šramlu na taneční zábavě už ve 13 letech. O autorské štěstí se pokoušel již v 18 letech, ale první úspěch se dostavil teprve v roce 1942 valčíkem Až si budeš jinou brát. Více se dozvíte ve čtvrtek 21. října od 16.55.

Smrt dítěte jako by nepatřila do života. Jako by narušovala přirozený řád věcí, že mladé umírá později než to staré. Alespoň takto odborníci vysvětlují, proč je téma dětských úmrtí tolik nepochopitelné, bolestivé, a také tolik tabuizované. Jenže smrt je mezi námi a řada rodičů už dnes ví, že před ní budou jejich děti možná velmi brzy stát tváří v tvář. Pomoc v takových chvílích, doprovod i odpočinek těmto rodinám nabídnou v Domu pro Julii – prvním českém kamenném hospici pro děti, jehož stavba by mohla začít už na jaře v Brně. Jeho ředitelku Radku Vernerovou přivítá v dalším díle pořadu Na dřeň ve čtvrtek 21. října od 16.00 redaktorka Hana Kašpárková.

Dětský národopisný soubor Brněnský Valášek působí v moravské metropoli od roku 1975. Vždy v roce svého kulatého či půlkulatého výročí připravuje divadelní představení. Kvůli pandemické situaci se život v souboru zastavil, nyní je však čas dohnat to, co se nemohlo uskutečnit. O historii i blízké budoucnosti souboru bude hovořit ve Folklorním okénku ve středu 20. října v 16.55 dlouholetá vedoucí Alena Halašová.

Pro příznivce literatury nabízí Proglas Čtení na pokračování. Každý všední den v 11.00 a ve 21.30 se můžete těšit na interpretaci nevšedních knih. Od čtvrtka 21. října bude Jiří Miroslav Valůšek otevírat knihu pákistánského muslima Naeema Fazala, kterému se při jeho cestě za bratrem do USA osobně zjevil Ježíš Kristus. Naeem se postupně stává křesťanem a posléze dokonce pastorem vlastního sboru Mozaika. Jeho osobní cesta dokazuje, že lze smířit kulturní rozdíly mezi tradičním islámem a evangelikálním křesťanstvím.

Pro milovníky kvalitní četby je také připraven pořad a podcast Knihovnička. Každou neděli v 13.30 Hana Svanovská vybírá zajímavé tituly, které recenzuje. 17. října nás čeká kniha Tomáše Petráčka a Marka Šmída Vatikán a druhá světová válka, která je věnována nábožensko-politickému vývoji let 1939–1945. Ten zásadním způsobem ovlivnil mezinárodní situaci a znamenal otevřený nástup autoritativních a totalitních režimů, které porušovaly nejzákladnější lidská a občanská práva a dovedly nejen Evropu k historicky bezprecedentní tragédii. Tváří v tvář nesmírnému utrpení se ocitla rovněž katolická církev, která na ně musela v daném prostředí určitým způsobem a v určitém historickém kontextu reagovat.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.