NAVRCHOLU.cz

Přednáška: Liturgická roucha v dějinném vývoji

By Publikováno 15. 10. 2021 30 října, 2021 Kalendář hlavní strana, Přednášky
Kalendář hlavní strana Přednášky
Zábřeh – Katolický dům Map

Česká křesťanská akademie zve na přednášku doc. PhDr. Jitky Jonové, Th.D. z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého nazvanou „Liturgická roucha v dějinném vývoji“. Uskuteční se v úterý 26. října 2021 od 18.00 v Katolickém domě v Zábřehu.

Již v křesťanském starověku se postupně ustanovoval oděv vyhražený pro službu při liturgii. Většina liturgických rouch má svůj původ v tehdejších římských oděvech (např. dalmatiku/tuniku jako světský oděv nosili římští muži i ženy). Vyvíjel se jak tvar liturgických rouch, ale také materiály, z nichž byla zhotovována. Stanoveny byly nejen barvy (liturgické barvy) liturgických rouch, ale také komu (co do služby či stupně svěcení) jaký typ liturgického oděvu přináleží. U jednotlivých ritů (ambroziánský, lyonský apod.) byla a někdy i zůstala zachována i specifika liturgického oděvu pro konkrétní ritus. Historická liturgická roucha mohou být také důležitými textilními památkami.

Doc. PhDr. Jitka Jonová, Th.D. (Univerzita Palackého v Olomouci, Cyrilometodějská teologická fakulta): teoložka, historička a historička umění. Zaměřuje se na církevní dějiny 19. a 20. století, papežskou diplomacii, dějiny liturgie, liturgické reálie a církevní památkovou péči.