NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Kampaň Kafe a bochte pro hospic podpoří mobilní hospicovou péči na Olomoucku

By Publikováno 4. 10. 2021 Aktuality, Charita

Charita Olomouc srdečně zve na veřejnou akci Kafe a bochte pro hospic, která proběhne v rámci celonárodního osvětového Týdne pro mobilní hospice 7. října v olomoucké Galerii Šantovka. Pro návštěvníky bude připravena lahodná káva, sladký moučník či balená buchta na cestu. Výtěžek z akce půjde na podporu hospicové péče v Olomouckém kraji. Mobilní hospic lze podpořit rovněž finančním darem prostřednictvím portálu Darujme.cz. Držme se pro Hospicovou péči Caritas!

V Olomouckém kraji zajišťuje mobilní hospicovou péči Hospicová péče Caritas, která díky třem pracovištím (Olomouc, Šumperk, Zábřeh) působí v každé oblasti do vzdálenosti 30 i více km, čímž pokrývá převážnou část území Olomouckého kraje. Na každém pracovišti má 24 hodin denně pohotovost jak sestra, tak lékař. Domácí hospic zajišťuje pro pacienta nejen veškeré léky či potřebné přístroje, ale poskytuje podporu a doprovázení pacientům i pečujícím prostřednictvím dalších odborníků, např. sociálních či pastoračních pracovníků.

Příjmy od zdravotních pojišťoven nestačí

Dlouhodobě zůstává velkým problémem financování domácí hospicové péče. „Pacientovi a jeho rodině je péče poskytovaná zdarma, ale příjmy od zdravotních pojišťoven pokryjí jen 50 %. Čím více je pacient vzdálen od pracoviště, tím více stoupají náklady – pracovníci stráví mnoho času na cestách a mohou tak přijmout do péče méně pacientů. Bez příspěvku jednotlivců či firem bychom nemohli naši péči vůbec poskytovat,“ přibližuje Leona Martinková, vedoucí Hospicové péče Caritas v Olomouckém kraji.

Zvláště v letošním roce výrazně přibylo množství pacientů vzdálených od jednotlivých pracovišť podstatně více, než je 30 km. Jde o oblasti, jako je Kojetínsko, Konicko, Hranicko, obce na Plumovsku u vojenského újezdu Březina nebo na Jesenicku. „Tato místa jsou dojezdově obtížně zvládnutelná, ale snažíme se dle svých kapacit i zde umožnit pacientům strávit závěr života doma. Avšak dostupné granty a dotace na uhrazení těchto nákladů nestačí,“ vysvětluje Leona Martinková.

Držme se pro Hospicovou péči Caritas

Onemocní-li dítě, rodič samozřejmě všeho nechá a věnuje se dítěti. Když však vážně onemocní rodič, může být pro děti, vnuky či partnera velmi těžké zvládnout péči. Naštěstí již v dnešní době lze využít pomoci domácí hospicové péče. Mnozí však o této službě nevědí. Proto je vždy první týden v říjnu věnován osvětové kampani mobilní hospicové péče. Letos s heslem: Provedli nás životem. Buďme s nimi, když ten jejich končí.

Hospicovou péči Caritas je možné podpořit ve čtvrtek 7. října v Galerii Šantovka před prodejnou H&M, a to zakoupením dobročinné kávy či buchty a rovněž zasláním finančního daru prostřednictvím portálu Darujme.cz či přímo na účet Charity Olomouc 1221443811/0100, VS 9001.

Soutěž Bochte pro hospic on-line

Pro nadšené kuchařky a cukráře je přichystán 2. ročník úspěšné on-line soutěže Bochte pro hospic on-line o nejlepší recept recept na buchtu, koláč či moučník s fotografií. Výherci soutěže obdrží knihu receptů vynikající cukrářky Mirky van Gils. Soutěž začíná v pondělí 4. října a potrvá do středy 20. října. Více na webu Charity Olomouc.

Kdo je s námi, když přijde vážná nemoc? Držme se pro Hospicovou péči Caritas.

Eva Štefková, Charita Olomouc