NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Při benefičním promítání „Očitého svědka“ darovali lidé přes 20 tisíc korun na zvony v Přerově

By Publikováno 30. 9. 2021 Aktuality

Více než osm desítek návštěvníků dorazilo v neděli 26. září 2021 do kina v Brodku u Přerova, kde zdejší farnost uspořádala benefiční promítání divadelní inscenace „Očitý svědek“. Před zahájením k přítomným promluvil historik František Hýbl, který připomněl své bádání o poválečném masakru nedaleko Přerova.

Za organizací akce stojí skupinka farníků z Brodku u Přerova. „Na jaře jsme viděli hru Očitý svědek, zaujala nás a říkali jsme si, že o ní hodně lidí neví. Požádali jsme proto Národní divadlo, zda bychom mohli divadelní inscenaci promítnout u nás v kině a dobrovolné vstupné darovat na sbírku na nové zvony v Přerově. V divadle nám vyšli s nadšením vstříc, tak se mohla akce uskutečnit,“ popsala jedna z organizátorek Miluše Hrnčiříková.

Do Brodku dorazili i zástupci spolku Přerovské zvony smíření, který má za cíl kromě obnovy zvonů právě také připomínat masakr na Švédských šancích. „Moc děkuji všem organizátorům dnešního promítání i vám všem, co jste přišli a podpořili naši sbírku. Na největší z nových přerovských zvonů budou vylita jména dětí zabitých u Přerova. Zvon tak bude připomínkou i varováním, abychom podobné hrůzy znovu nedopustili,“ připomněl místopředseda spolku Petr Měřínský.

Lidé v Brodku v neděli darovali 22 300 korun, celkově je v tuto chvíli na sbírkovém účtu vybráno přes 350 tisíc korun.

Inscenace Očitý svědek je projektem Národního divadla v Praze a jeho cílem je dle tvůrců ukázat „několikagenerační výpověď o tom, co může přinést lidské zlo, ale i lhostejnost a strach.“
Premiéru mělo dílo na letos na jaře. Za toto filmového zpracování masakru na Švédských šancích získali divadelní a filmový režisér Jiří Havelka spolu s historikem Františkem Hýblem Cenu Rudolfa Medka pro rok 2021.

Anna Sýkorová, Přerovské zvony smíření