NAVRCHOLU.cz

Nalaďte si Radio Proglas od 13. do 19. září 2021

By Publikováno 13. 9. 2021 22 září, 2021 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Jméno básníka Danta Alighieriho zná celý svět. Jeho monumentální dílo, především Božská Komedie, ovlivnilo řadu myslitelů, politiků i církevních představitelů. Kdo byl ale Dante doopravdy? Jak vypadal jeho život? A jak ho vnímají současní Italové? Na tyto otázky si v pořadu brněnského studia odpovíme v den sedmistého výročí jeho smrti, v pondělí 13. září ve 20.15.

Téma druhé poprázdninové Noční linky v pondělí 13. září zní Čím nám byly a co nám daly naše babičky? Co v nás zanechali naši dědečci? Prázdniny trávené u babičky a u dědečka jsou pro mnohé nezapomenutelné. Jiní měli to štěstí, že se s prarodiči vídali častěji. O tom, co pro nás naši prarodiče znamenali, co jsme s nimi zažili a za co jim vděčíme, budete moci vyprávět od 22.30 s Klárou Beránkovou.

Marťanské lodě byl původně název sbírky básní Martina Kyšperského a jeho předčasně zemřelé přítelkyně Alenky Černé. Příběh této dvojice posloužil jako námět pro stejnojmenný film režiséra Jana Foukala, ve kterém si nakonec Martin Kyšperský zahrál jednu z hlavních rolí, sám sebe. O natáčení filmu v Brně nebo v Norsku, o filmové hudbě nebo o tom, jak zařídit, aby dobrá zpěvačka zpívala špatně, bude Martin, jinak kapelník skupiny Květy a dlouholetý spolupracovník Proglasu, hovořit v pořadu Jak se vám líbí v úterý 14. září od 19.15.

Večerníček slaví narozeniny a Barvínek je u toho! Je to již 55 let, co potkáváme na našich obrazovkách kluka s papírovou čepicí a očima jako dvě hvězdičky. S Barvínkem jsme navštívili výstavu k příležitosti Večerníčkových 55. narozenin v Galerii České televize na Kavčích horách. Vydejte se spolu s Gabčou a Verčou do světa Večerníčků v úterý 14. září od 16.00.

Jak se ocitne Argentinka v Praze? A proč začala tančit tango až u nás? O radostech a bolestech rodiště papeže Františka s překladatelkou a odbornicí na argentinskou literaturu Carlou Mizzau bude další díl Za 5 pět v sobotu 18. září v 16.55.

V září slaví své pětaosmdesátiny Miloň Čepelka, autor více jak 1000 písňových textů, moderátor rozhlasových pořadů, autor několika televizních a rozhlasových her, pohádek, básnických sbírek, novel nebo povídek. Stál také u zrodu českého génia Járy Cimrmana. A právě Miloni Čepelkovi budeme ve čtvrtek 16. září věnovat pořad Hrajte, kapely! Poslouchat můžete mimořádně až v 18.00.

V pátek 17. září se od 16.55 v pořadu Oktáva zaměříme na jubilejní 10. sezónu koncertního cyklu staré hudby, tedy hudby období renesance, baroka a klasicismu. Představí ji sbormistryně Tereza Válková a dirigent Roman Válek ze souboru Czech Ensemble Baroque, který dokazuje, že vážnou hudbu je možné úspěšně prezentovat srozumitelně, uvolněně, poutavě a s nadhledem. Cyklus Bacha na Mozarta! přináší koncerty do Brna a Zlínského kraje.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.