NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Biskup Basler požehnal na Hostýně unikátní obraz

By Publikováno 13. 9. 2021 Aktuality, Fotogalerie

Mší svatou a následným žehnáním jedinečného keramického obrazu oslavili lidé v neděli 12. září 2021 na Svatém Hostýně 300. výročí položení základního kamene pro zdejší poutní baziliku.

Bohoslužbu celebroval biskup Antonín Basler a ve své promluvě shrnul dějiny Hostýna. „Je to užitečné, abychom si uvědomili, co máme. Hostýn je pro všechny generace školou víry i lásky k Bohu a Matce Boží,“ zdůraznil.

Po skončení mše svaté pak požehnal třímetrový keramický obraz zpodobňující sv. Cyrila a Metoděje a umístěný na vnější zadní stěně baziliky. Dílo Vojtěcha a Passionarie Paříkových, dlouholetých restaurátorů Köhlerových obrazů z tzv. Jurkovičovy křížové cesty na Svatém Hostýně, představuje Köhlerovu známou litografii z roku 1912. „Pohledy oduševnělých tváří každého osloví a není divu, že toto dílo bylo převedeno rytcem do známkové podoby a v různých hodnotách vydáno v době před druhou světovou válkou,“ říká Vojtěch Pařík a pokračuje: „Originální litografická předloha, ze které jsme vycházeli i my, je ve formátu 80 x 60 cm. Pro osazení do exteriéru bylo dílo nutno upravit a vytvořit zvětšenou verzi 189 x 302 cm, což jsou vnitřní rozměry nevyužitého okna na východní stěně baziliky. Toto důstojné místo čekalo léta na vhodné využití.“

Dva roky soustředěné práce v ateliéru podle něj přinášely mnoho nezdarů, ale také radost z překvapivých výsledků. „Každý kachel musel 8–10krát znovu do pece. Plnohodnotných barevných přechodů bylo možné docílit jen trpělivým nanášením tenkých transparentních vrstev keramických glazur. Je to první originál, který ve vysokopálené keramice zachovává malbě plnou hodnotu v jemných barevných přechodech,“ dodává. Jedinečné dílo v uplynulých týdnech na stěnu baziliky instaloval tým obkladače Miroslava Mikulky ze Spytihněvi.

Pod mozaikou nyní zůstává volný prostor, pruh o rozměrech 30 x 189 cm, pro poslední pás kachlů. „Na něj v témže trvalém materiálu budou glazurami vypsána jména rodin nebo farností, které se na tomto velkolepém projektu budou podílet jako donátoři svým příspěvkem. Metr čtvereční tohoto typu nezničitelné mozaiky vychází v nákladech na 480 tisíc korun. Takové dílo nemůže realizovat jednotlivec, a bez donátorů to při práci na podobných dílech nešlo nikdy,“ uzavírá Pařík.

Fotogalerie (Ladislav Nosek)