NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Romská pouť se vrací na Svatý Kopeček. Mši odslouží biskup Václav Malý

By Publikováno 6. 9. 2021 11 září, 2021 Aktuality, Charita, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Charita Kalendář hlavní strana
Svatý Kopeček Mapa

Tradiční Romská pouť, ojedinělé duchovní setkání Romů z Čech, Moravy a Slovenska, se uskuteční v sobotu 11. září 2021 na Svatém Kopečku u Olomouce. Pouť se tak vrací po dvou letech na místo, které je s ní od počátku vzniku spjato.

Motivem letošního 23. ročníku Romské pouti je Amen nasan vaš peske cudze („Nejsme si cizí“). Mši svatou celebruje biskup Václav Malý, který je předsedou Rady Iustitia et Pax, menšiny a migranti a Rady pro pastoraci krajanů v zahraničí.

Poutníci se sejdou u kříže pod bazilikou v 11.50, část poutníků doputuje poutní alejí ze Samotišek. Po mši svaté jsou poutníci srdečně zváni na oběd a posezení u kávy. Po polední pauze program pokračuje v klášterních ambitech přednáškou P. Hyacinta Pavla Kuchty na téma „Ježíšovy vlastní“ a aktivitami pro děti. Účastníci pouti shlédnou na parkánech výstavu fotografií, která je průřezem z uplynulých ročníků.

Doprovodný program pro nejmenší provede děti skutky milosrdenství. „Na jednotlivých stanovištích mohou plnit úkoly inspirované evangelijními příběhy, jako je například napojení žíznivého, uzdravení nemocného či nasycení hladového. Děti, které zvládnou projít všemi stanovišti, získají malou odměnu,“ sdělila za přípravný tým koordinátorka Jitka Laštůvková.

Posláním Romské poutě je již po celé dvacetiletí snaha vytvořit prostor pro společné duchovní sdílení Romů z České a Slovenské republiky. „Řada poutníků přijíždí opakovaně, pouť se pro ně stala již každoroční tradicí. Atmosféra je vždy přátelská, mnozí své vzdálené známé potkávají jednou za rok právě tady. Setkání je příležitostí pro společnou modlitbu a vzájemné sdílení,“ přibližuje Richenza Buková, pastorační asistentka Charity Olomouc. Pouť ukončí v 17.00 závěrečné požehnání v bazilice Navštívení Panny Marie.

Eva Štefková, Charita Olomouc