NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Udělal jsem hodně hříchů, na které nejsem pyšný

By Publikováno 1. 9. 2021 Aktuality, Zkušenosti s Bohem

Rodiče mě k víře nevedli, našel jsem ji ale po seznámení se svou ženou, říká v dalším příběhu z rubriky Zkušenosti s Bohem Petr.

Moji rodiče jsou ateisté a k víře mě odmala ani jeden z nich nevedl. Můj otec pokřtěný je, matka ne. Jako malý jsem vyrůstal po boku mých dvou starších bratrů, kteří jsou o 10 a 11 let starší, proto jsem spíš vyrůstal jako jedináček a podle toho se i choval. Vždy jsem bratrům záviděl, že měli jeden druhého a mohli spolu dělat úplně všechno.

Po vzoru mladšího z mou dvou starších bratrů jsem začal závodně plavat. Opravdu vážně jsem plaval od 5. do 8. třídy. Byl to čas, kdy jsem se naučil překonávat nepříjemné situace a být mentálně odolný. Myslím si, že pro každé dítě je důležité sportovat a naučit se pravidelnosti a kázni. To je jeden z důvodů, proč své děti ke sportu a víře budu vést. Kázni jsem se já bohužel nikdy úplně nenaučil, a proto jsem z plavecké školy v půlce 8. třídy odešel. Zažil jsem v těch třech letech spoustu důležitých věcí a poznal řadu kamarádu, i jednoho nejlepšího, který je pro mě do teď jako bratr.

Po základní škole jsem šel studovat na gymnázium a pak vysokou školu. Vystřídal jsem řadu sportů, pracoval na mnoha místech, dělal fůru brigád, přivydělával si legálně i nelegálně. V průběhu dospívání a dospělých let jsem hodně, někdy až moc hřešil. Udělal jsem hodně hříchů, na které nejsem pyšný, a při pohledu zpět jich lituji. Lituji těch, kterých se ty hříchy týkaly, a mrzí mě, že jsem způsobil újmu, bolest, stud a trápení.

Po vystudování medicíny jsem začal pracovat jako lékař ve Fakultní nemocnici Olomouc. Zde jsem se začal setkávat s lidským utrpením a podle některých jejich nespravedlivými osudy. Pochopil jsem, že život je velice pomíjivý a může rychle pominout a nikdo to nemůže ovlivnit.

V jeden den k nám na kliniku přišla moje spolužačka z medicíny na stáž. Protože jsme se znali, řekl jsem jí, ať jde se mnou na sál, že jí všechno ukážu a naučím. Postupně jsem se do ní zamiloval a i když to (dnes už) mé ženě trvalo o dost déle. Právě ona byla první impulz, který mě dovedl k víře, církvi a do dominikánského kláštera k celé komunitě. Celá rodina mojí ženy jsou praktikující katolíci a mě se to zalíbilo. V roce 2019 jsem proto začal chodit na přípravu ke křtu a ještě předtím jsme se ženou stihli jinou svátost, manželství. Zanedlouho se nám pak narodil Matěj, který stihnul křest dřív než já.

Petr