NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Ocenění pro obnovitele Mariánského sloupu

By Publikováno 26. 8. 2021 Aktuality

Stříbrnou Medailí sv. Vojtěcha ocenil ve středu 18. srpna 2021 kardinál Dominik Duka dr. Karla Antonína Kavičku a Martina Leschingera za jejich práci na obnově mariánského sloupu a dokumentaci celého díla. Díky oběma oceněným vychází nyní v nakladatelství Flétna také výpravná kniha „Mariánský sloup v Praze“.

PhDr. Karel Kavička se narodil roku 1940 v Prostějově, je český archivář a publicista, který se věnuje křesťanskému umění a církevní architektuře. Vystudoval střední Pedagogickou školu v Olomouci a Pedagogický institut v Olomouci. Do roku 1970 učil, mezi léty 1970–1990 však z politických důvodů nemohl vyučovat a živil se jako dělník. Až v roce 2003 získal titul PhDr. Po sametové revoluci byl ředitelem Městského kulturního střediska v Prostějově. Od roku 1997 pracoval na Arcibiskupství olomouckém nejprve jako kancléř a v letech 2000-2012 jako vedoucí Arcidiecézního archivu.

Martin Leschinger se narodil ve Vysokém Mýtě v roce 1969, je píšící nakladatel a pěstoun šesti dětí. Vystudoval železniční průmyslovku v České Třebové, pracoval u Československých státních drah a později jako strojvůdce u Českých drah. V roce 1992 si s manželkou otevřeli kamenné Knihkupectví Flétna v Brandýse nad Orlicí, o rok později v Ústí nad Orlicí. Od počátku kombinovali prodej křesťanské literatury s prodejem ostatní knižní produkce. Knihy také vydává v rodinném Nakladatelství Flétna. V květnu 2012 se na knižních pultech objevila jeho novela Zázrak v Praze.

Informace o knize naleznete zde.

Zdroj: Apha.cz