NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Kam také putuje dříví z arcibiskupských lesů

By Publikováno 19. 8. 2021 Aktuality, Hospodaření

Společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL) je významným a dlouholetým dodavatelem bukové kulatiny pro TON a její dceřinou společnost Czech Plywood, která se věnuje zpracování překližky. Oba se podílejí na tom, aby v TONu vznikaly produkty, které putují do celého světa. Snoubí se v nich hlavně láska k přírodě, kvalitní zpracování a unikátní design.

„Továrna na ohýbaný nábytek byla založena v Bystřici pod Hostýnem roku 1861 německým podnikatelem a vizionářem Michaelem Thonetem. Ten se rozhodl pro tuto oblast zejména kvůli dobré logistické poloze, zručnosti místních obyvatel a množství bukových lesů v jejím okolí,“ uvádí Anna Handlová, marketingová manažerka společnosti TON. „Továrna funguje nepřetržitě 160 let a je nejstarší výrobou na ohýbaný nábytek na celém světě,“ dodává.

Portfolio TONu se dělí na klasické modely, vyráběné z masivního ohýbaného dřeva a na novinky, které vznikají ve spolupráci s předními designéry v oboru. Ti posouvají technologické i vizuální možnosti ohýbaného nábytku. Kulatiny společnosti Alsol jsou určeny k výrobě překližky, která se zpracovává ve společnosti Czech Plywood a vyrábí se z ní například nejprodávanější kousek od designéra Alexandra Guflera, Merano nebo nejnovější kolekce stolů od německého dua kaschkash, P.O.V.

Součástí nové kolekce je téměř 70 variant stolů doplněných o stejnojmennou stohovatelnou stoličku. Nabízí se ve třech typech dřevin, které mohou být dále dokončeny v různých barevných provedeních. „Do kolekce jsme přinesli vysokou modularitu a organičnost, podařilo se nám to díky typově stejnému tvaru jednoho kusu překližky. Spojením tří kusů vznikl základ podnože, mění se jen její průměr a výška. Organická podnož, která vypadá z každého úhlu pohledu jinak, dala vzniknout i názvu celé kolekce, tedy point of view,“ doplňuje Anna Handlová.

Kromě designu a kvality je pro společnost TON důležitý také odpovědný přístup ke zdrojům a přírodě. Proto je i díky svým dodavatelům dřeva držitelem certifikátu PEFC, zaručujícím udržitelné hospodaření v lesích. „Pracujeme tak, aby naše produkty spojovaly kvalitu designu, konstrukce i materiálu. Díky tomu je lze při dobré péči předat i dalším generacím a nespotřebovávat víc, než je nutné. Jen spotřebovávat na první pohled udržitelné produkty totiž udržitelné rozhodně není. Pro budoucnost se musíme hlouběji zamyslet nad zlepšením globálního přístupu,“ dodává Handlová.

Zdroj: ALSOL.cz, foto z archivu společnosti TON