NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskupství se ohrazuje proti dezinformacím o směně pozemků v Osvětimanech

By Publikováno 4. 8. 2021 11 srpna, 2021 Aktuality, Tisková zpráva

Olomoucké arcibiskupství se ohrazuje proti dezinformaci a celkovému vyznění článku v Hospodářských novinách ze dne 4. srpna 2021, ve kterém je naznačena údajná snaha kancléře prezidenta republiky Ing. Vratislava Mynáře záměrně blokovat přípravy umístění Svatovítských varhan v katedrále sv. Víta, a tak vyvíjet nátlak na schválení směny pozemků v Osvětimanech.

Informace od údajného anonymního zdroje, ze kterých Hospodářské noviny vycházejí, jsou zkreslené a nepravdivé. Skutečnost je taková, že po celou dobu řešení nebyla uvažovaná směna pozemků dávána do souvislosti s přípravnými pracemi v katedrále sv. Víta. To, jakým způsobem se dezinformační formulace dostala do nepodepsaného zápisu, který byl v rozporu s právními přepisy poskytnut Hospodářským novinám, je předmětem interního vyšetřování. Není ale pochyb o tom, že takový zápis byl úmyslně zkreslen za účelem vyvolání mediálního zájmu.

Osvětimanská farnost je majitelem pozemku, pro který dlouhodobě nemá využití. Jako logické se tedy jevilo zahájit jednání o jeho prodeji. Cena vycházela ze znaleckého posudku, který ji stanovil na 150 tisíc Kč. Zájemce o pozemek nakonec souhlasil s cenou 365 tisíc Kč. Tato cena zároveň odpovídá hodnotě daného pozemku, kterému schází příjezdová komunikace a je obklopen pozemky jiných vlastníků. Pro farnost se tak jedná o výhodný obchod.

Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého