NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V Karakoši vysvětili nový kostel, na který přispěla katolická církev z ČR

By Publikováno 2. 8. 2021 3 srpna, 2021 Aktuality, Charita

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července 2021 nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel je zasvěcen Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.

Stavba kostela Panny Marie, Matky naděje začala koncem ledna tohoto roku. Náklady na celý projekt stavby byly odhadovány na přibližně 380 tisíc dolarů. Katolická církev v ČR přispěla díky sbírce, kterou vyhlásila ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě, částkou 200 tisíc dolarů. Tato sbírka se již několik let koná vždy na 6. neděli velikonoční, která je Dnem modliteb za pronásledované křesťany.

„V městě Karakoši žilo před válkou s Islámským státem přes 50 tisíc obyvatel, nyní jich je tam sotva polovina, i přesto jde vidět, že se tam buduje a město vzkvétá,“ dodává P. Petr Gatnar, který nedávno iráckou Karakoš navštívil.

Obnovu Iráku a návrat obyvatel k běžnému životu podporuje významně i Charita Česká republika. Pomáhají především vracejícím se uprchlíkům obnovit jejich drobné podnikání či hospodářství. Zároveň jsou zapojeni v programu školního stravování, díky němuž i žáci z chudých rodin mohou chodit do školy, a pomáhají i s renovací obydlí, která byla zničena tzv. Islámským státem. Všechny tyto projekty je možné realizovat i díky finančním prostředkům ze sbírek ČBK. Letos v březnu navštívil tato místa v Karakoši i papež František v rámci své apoštolské cesty do Iráku.

Snímky ze slavnosti svěcení si lze prohlédnout zde.

S využitím článku na www.cirkev.cz

Fotogalerie ze stavby nového kostela a vizualizace projektu (P. Petr Gatnar)