NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Obnovenou farní zahradu chce místní spolek nabídnout veřejnosti

By Publikováno 2. 7. 2021 Aktuality, Ekologie

Do obnovy místní farní zahrady se loni v Moravičanech pustila parta aktivních lidí z obce i blízkého okolí. Ve spolupráci se zdejší farností se jim podařilo vysadit desítky stromů a v letošním roce chtějí zahradu otevřít veřejnosti.

„Naše činnost započala v minulém roce,“ ohlíží se předseda neziskové organizace Moravičanské okrašlovaci spolek Tomáš Adamec za počátkem snah o obnovu veliké farní zahrady, která posledních několik desítek let ležela víceméně ladem. Jako dobrovolníci se pustili do rekultivace plochy o rozloze 1,5 ha a postupně se jim podařilo získat podporu z nadací i veřejných rozpočtů a také od desítek místních spolků a firem.

Celkově zatím do zahrady po menších částkách vložili přes 400 tisíc korun, za které provedli zejména výsadbu zeleně. „Vysadili jsme přes 50 ovocných stromů: jabloně, hrušně, meruňky, broskvoně, švestky, třešně, višně, moruše, kdouli, jedlý kaštan a také několik keřů rybízu, čímž je základní ‚stromová kostra zahrady‘ hotová,“ říká Adamec a doplňuje, že vedle toho zahradu zkrášluje kolem 600 keřů.

Zelená plocha uprostřed obce ale nemá fungovat jen jako ovocný sad. Místním obyvatelům bude sloužit i k trávení volného času, procházkám, relaxaci nebo vzdělávacím a kulturním akcím. „V přípravě je stavba salaše pro ovce nebo venkovní učebny přírodních věd,“ hledí do budoucnosti Adamec a dodává, že spolek se veřejnost snaží zapojovat do obnovy zahrady už nyní, aby si lidé k tomuto místu postupně vybudovali vztah.

Podle duchovního správce moravičanské farnosti P. Kristiána Libanta, CM, který sem dojíždí z nedalekých Loštic, se zájem místních o obnovu nevyužité zahrady sešel s myšlenkou arcibiskupa Jana Graubnera, který v postní době roku 2020 vyzval farnosti k výsadbě stromů. „Členové spolku jsou pro nás vzorem: někteří, přestože se nepočítají k věřícím, pracují ve farnosti velmi obětavě, skoro denně chodí po práci zkrášlovat tento úžasný prostor a jménem farnosti ho také nabídli veřejnosti. Tak se nám společně daří bourat předsudky a vnášet hodnoty i do života obce a jejího okolí,“ říká kněz.