NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nová pila ve Vápenné se otevře veřejnosti

Naplánovaná událost Aktuality Ekologie Hospodaření Kalendář hlavní strana
Vápenná Mapa

Nový pilařský závod ve Vápenné v okrese Jeseník, který provozuje společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), otevře své brány široké veřejnosti. Den otevřených dveří se uskuteční v pátek 9. července 2021 od 10.00 do 16.00. Kromě prohlídky areálu si mohou zájemci vyzkoušet program lesní pedagogiky či ochutnat vína z Arcibiskupských vinných sklepů.

Pila Vápenná zahájila svůj provoz na jaře letošního roku a momentálně zaměstnává na tři desítky pracovníků z regionu. „Pilařský provoz významně usnadňuje a zefektivňuje zpracovávání kalamitního dříví z Jeseníků a Rychlebských hor a zároveň snižuje ekologickou zátěž, spojenou se složitou logistikou vytěženého dříví,“ vysvětluje Arnošt Buček z ALSOL.

V minulosti se na místě Pily Vápenná nacházel manipulační sklad, ve kterém pracovala část místních obyvatel. „Jsme si vědomi, že část místních obyvatel má k tomuto areálu vztah, protože zde v minulosti pracovali, nebo bydlí v sousedství. Rádi bychom proto zájemcům ukázali areál v novém kabátě a zároveň se představili jako společnost, která zde pilu provozuje,“ doplňuje vedoucí Pily Vápenná Vlastimil Chaloupka.

Návštěvníci mohou dorazit na prohlídkový den v pátek, 9. června od 10:00 do 16:00 hodin a těšit se mohou kromě prohlídky také na doplňkový program lesní pedagogiky či ochutnávku arcibiskupských vín.

„Komentované prohlídky budou probíhat vždy po 30 minutách. Mezitím se zájemci mohou občerstvit či si zasoutěžit v zábavných hrách s lesní tematikou. Prosíme však návštěvníky, aby respektovali bezpečnostní opatření v souvislosti s provozem pily i epidemiologickou situací,“ uzavírá Vlastimil Chaloupka z Pily Vápenná.

Zdroj: ALSOL.cz