NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Dny lidí dobré vůle proběhnou v „téměř“ tradičním duchu

By Publikováno 8. 6. 2021 8 října, 2021 Aktuality, Kalendář hlavní strana
od do
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Velehrad Mapa

Ve dnech 4. a 5. července ožívá Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Loni proběhly ve velmi omezeném režimu a určitým epidemiologickým opatřením se nevyhnou ani letos. Hlavním tématem 22. ročníku je poděkování všem nejen v první linii, kteří stále bojují proti covidové pandemii. Současně velehradské oslavy připomenou rok sv. Josefa, 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a 100. výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem. Součástí je i příprava k 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice.

„Počítáme, že Večer lidí dobré vůle navštíví povolených pět tisíc lidí. Poutní mše svatá 5. července se může konat dle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bez omezení,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Benefiční koncert ale budou moci zhlédnout všichni, a to díky přímému televiznímu přenosu. „Propojí nás i modlitba,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle.

Benefiční koncert

Hudební hostitel Večera lidí dobré vůle Jiří Pavlica s Hradišťanem si na velehradské pódium pozve houslistu Václava Hudečka spolu s hostem, který bude velkým překvapením, dále zpěváka Davida Deyla, Jiřího Pospíchala a Slovácký komorní orchestr, Filharmonii Bohuslava Martinů, Antikvartet Dušana Vančury a operní pěvkyni Petru Alvárez Šimkovou s manželem a dětmi.

Výtěžek z koncertu poputuje na Konto lidí dobré vůle. Peníze dostane NF ADIUVARE a také lidé, kteří kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Mezi velehradské dárcovské projekty přibyla aktuálně také pomoc jižní Moravě, kterou minulý týden zasáhlo ničivé tornádo.

Před koncertem proběhne ve velehradské bazilice Modlitba za vlast, která je také organizována ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky jsou političtí představitelé, hasiči, zdravotníci, policisté a široká veřejnost. „Letos by se Modlitby za vlast měl účastnit také arm. generál Emil Boček, který je jedním z posledních žijících veteránů,“ dodal Kořenek.

Během odpoledne 4. července poběží na Velehradě program pro mladé Mladí fandí Velehradu. Součástí odpoledního programu bude parkourové vystoupení, prostor pro freestyle na koloběžkách, skateboardu nebo in-line bruslích a večerní GODZONE worship night. Součástí je také představení a inspirace řady aktivit mladých a pro mladé a lidé se rovněž budou moci zapsat do registru dárců kostní dřeně. Program pro děti se letos konat nebude.

Dále se bude konat tradiční Mezinárodní setkání vozíčkářů, Soutěž ve fotbalových dovednostech, Ruční přepisování Bible a celá řada zajímavých výstav. Největší z nich bude věnována výročí A. C. Stojana a její konání svým finančním příspěvkem podpořili také Zlínský kraj a Ministerstvo kultury ČR, další představí práci zdravotníků. „Pan Igor Bareš interpretuje život a dílo A.C. Stojana, které vychází na dvou CD jako audiokniha. Na Velehradě bude tato audiokniha, která se jmenuje „Být všem vším“, představena a poprvé i k zakoupení,“ doplnil Kořenek. Další CD související s A. C. Stojanem pak představí „Písničky pro tatíčka Stojana“.

Národní pouť

Dny lidí dobré vůle 2021 vyvrcholí v pondělí 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou slavnostní poutní mší svatou. Hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Pro vstup na Velehrad platí vládní opatření. Pro případ kontroly u sebe návštěvníci musí mít jeden z následujících dokumentů: potvrzení negativního výsledku antigenního (ne staršího tří dnů) nebo PCR testu, doklad o očkování (stačí 22 dní po první dávce), čestné prohlášení nebo doklad o prodělaném covidu v posledních 180 dnech (více zde). Přímo na Velehradě budou mít předem zaregistrovaní zájemci možnost nechat se otestovat, službu zprostředkovává Charita Valašské Klobouky.

Praktické informace k účasti naleznete zde: www.velehrad.eu/dny-lidi-dobre-vule/aktuality/Prakticke-informace-216.

Zdroj: www.velehrad.eu