NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskupský palác opět vítá návštěvníky

By Publikováno 1. 6. 2021 17 června, 2021 Aktuality, Památky, Tisková zpráva

Se zpožděním vyvolaným protiepidemickými opatřeními se v pondělí 31. května 2021 pro veřejnost znovu otevřel Arcibiskupský palác. Vystoupejte i vy po schodišti, kterým už přes tři staletí přicházejí všechny významné návštěvy: třeba polský král Jan Sobieski, kterému možná už tehdy probleskla hlavou myšlenka zvěčněná později v dopise jeho manželce: „Tento palác by mohl stát uprostřed Říma.“

Arcibiskupský palác v Olomouci – rezidence olomouckých arcibiskupů, centrum duchovní správy celé Moravy, místo s více než pětisetletou stavební historií, které hostilo císařovnu Marii Terezii nebo papeže Jana Pavla II. a stalo se svědkem nástupu Františka Josefa I. na trůn. Co by však z biskupského sídla zbylo, nebýt šťastného osudu, který roku 1664 do Olomouce zavedl nového biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna? Stál by dnes na Wurmově ulici jiný palác, nebo snad jen pamětní deska s odkazem na rezidenci zpustošenou během třicetileté války?

Rozhodnutí postavit na místě staršího paláce nové sídlo padlo téměř okamžitě a biskup Karel na něm nešetřil. Angažoval jedny z nejlepších umělců své doby, kteří pracovali pro císaře ve Vídni. A jeho palác vzkvétal. Budova postavená na třech běžných parcelách předčila všechny domy ve městě a stala se největší obytnou stavbou v Olomouci. Návštěvníky si získala již krátce po dokončení, a ti nešetřili obdivem. Pozornost přitahoval nejen monumentální vzhled s reprezentačním schodištěm, jemuž bylo vyhrazeno samostatné křídlo paláce, ale také jedna z nejlepších obrazových sbírek tehdejší Evropy.

Otevřeno i pro zrakově postižené

Objekt je nejen bezbariérový, ale nabízí také speciální haptické prohlídky pro zrakově handicapované. Pokud do Olomouce vyrazíte na kole, zaparkovat ho můžete přímo na vnitřním nádvoří paláce. A kde zakoupit vstupenky? Třeba rovnou na webu Arcibiskupského paláce, anebo prostřednictvím níže připojeného QR kódu. Cena základní vstupenky je stanovena na 120 Kč, snížená pro děti a mládež, studenty, seniory a osoby se zdravotním postižením stojí 80 Kč a rodinná 240 Kč, zdarma se prohlídek mohou účastnit děti do 6 let, držitelé karty Olomouc Region Card a také pedagogický doprovod školní skupiny.

Palác se také letos zapojuje do programu „Třetí za polovic, sedmá zdarma“, jehož se účastní 65 nestátních památek po celé ČR a který návštěvníkům nabízí jak výhodné vstupné, tak možnost zapojit se do soutěže (více zde). Další novinkou letošní sezóny bude také galerie s exponáty ze sbírek olomouckých biskupů a arcibiskupů. Arcibiskupství olomoucké ji připravuje ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc, aby alespoň zčásti nahradila expozice arcidiecézních muzeí v Olomouci a Kroměříži, uzavřené kvůli opravám. Probíhat bude od června do září.

Protiepidemická omezení platná od 31. května povolují v památkových objektech skupinové prohlídky do 10 osob bez omezení, do počtu 30 osob bude muset být splněna alespoň jedna z těchto podmínek: absolvování PCR testu v posledních 7 dnech, absolvování POC testu v posledních 72 hodinách, mít laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19, které není starší jak 180 dní, nebo mít alespoň 22 dnů po první dávce vakcíny, přičemž mezi podáním první a druhé dávky nesmí uplynout víc než 90 dnů a od druhé dávky více než 9 měsíců; u jednodávkové vakcíny musí od očkování uplynout alespoň 14 dní, ale ne více než 9 měsíců (více zde).

„Otevřeno máme vždy mezi 10. a 17. hodinou: od června do září denně kromě neděle a v říjnu o sobotách a státních svátcích s tím, že prohlídky s průvodcem začínají o sobotách každých 30 minut a ve všední dny každou hodinu,“ upřesňuje vedoucí arcibiskupského Centra pro kulturu Martin Kučera a dodává: „Samozřejmě budeme dbát na dodržování všech platných bezpečnostních opatření, lidé budou mít také na obličeji roušky a k dispozici bude dezinfekce.“ Mimo pravidelnou otevírací dobu jsou podle něj prohlídky možné v pracovní dny po předchozí domluvě, rezervovat se mohou skupiny nejméně pěti návštěvníků platících plné vstupné. „Komentované prohlídky s průvodcem trvají cca 45 minut. Doufáme, že průvodcovskou službu také v letošním roce finančně podpoří Statutární město Olomouc,“ uzavírá Kučera.