NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nestátní památky připravily pro letošní sezónu atraktivní program

By Publikováno 28. 5. 2021 8 listopadu, 2021 Aktuality, Památky

Nestátní památky si s dlouho očekávaným otevřením pro veřejnost připravily celou řadu novinek a zajímavých akcí, jež je možné v průběhu letošní sezony navštívit. Aktivní činnost hradů, zámků a dalších nestátních památek dokládá výčet níže uvedených vybraných turistických lákadel.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Zámek je na úvod sezóny otevřen v režimu galerie. Jednosměrné volné prohlídky s nástupem přes salu terrenu. Návštěvníci si tak individuálně prohlédnou reprezentační sály a vystoupají i do zámecké věže, kde je umístěna výstava „Panna Maria Křtinská“. Podzámecká zahrada je za příznivého počasí otevřena denně, brány nezavřela ani v nouzovém stavu. Prvními letošními akcemi zde budou Víkend otevřených zahrad 12. a 13. června a koncertní verze muzikálů Noc na Karlštejně, Kleopatra a Čas růží 11. až 13. června.

Arcibiskupský palác v Olomouci

Rezidence olomouckých arcibiskupů a biskupů se těší na nové návštěvníky v jubilejní 10. sezóně, i letos průvodcovskou službu finančně podpořilo také Statutární město Olomouc. Nejbližší akcí je 28. května Noc kostelů, během níž bude zpřístupněna biskupská kaple. Novinkou letošní sezóny bude výstava „K oslavě a potěše“ zaměřená na sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterou Arcibiskupství olomoucké připravuje ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a jejíž pořádání podpořil svým příspěvkem Olomoucký kraj i město Olomouc. Výstava bude otevřena od 17. června do 28. září.

Poutní místo Velehrad

Poutní areál je otevřen návštěvníkům již nyní, a to hlavně díky volnému vstupu do baziliky. Zde je možné zhlédnout výstavu o kardinálu Tomáši Špidlíkovi a v Královské kapli pak výstavu věnovanou arcibiskupu A. C. Stojanovi. Podle epidemiologické situace ve Zlínském kraji se pak možnosti rozšíří nejen o nabídku návštěvy podzemí baziliky, ale také stálé expozice ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje s názvem „Velehrad na křižovatkách evropských dějin“ a „Bible pro malé i velké“. Galerie poutní prodejny vedle toho nabídne výstavu fotografií s názvem „Kus arménské duše“. Velehrad se také opět zapojí do akcí, jako je Noc kostelů 28. května a Víkend otevřených zahrad 12. a 13. června.

Zámek Brandýs nad Labem

Císařský zámek v láká například na koncertní Zámecké nokturno a tradiční umělecký festival Polabský Montmartre na konci srpna. Začátek října zase patří Free FestivaluNocí filmové hudby. Nově se letos na zámku otevře úniková hra s rudolfinskou tematikou. Na zámku je možnost uspořádat svatby či jiné oslavy v prostorách původních zámeckých kuchyní. Nabízí se i možností přespání, a to v apartmá komořího Langa.

Hrad Svojanov

Na Svojanově se od 1. června v galerii v prostorách bývalých koníren otevírá výstava Život v secesi. Výstava navazuje na hlavní prohlídkový okruh hradu, který představuje, jak se na hradě žilo do roku 1910. Těžiště výstavy leží mezi lety 1895 a 1915. Návštěvníci se seznámí s dobovými zvyky, prohlédnou si secesní domácnost a určitě nepřehlédnou spoustu doplňků každodenní potřeby, oděvů, šperků nebo třeba dětských her. Výstava bude otevřena denně až do 30. září.

Letohrádek Mitrovských

I když k otevření dochází z pochopitelných důvodů opožděně, zahájí ji hned dvojvýstava: Historie mlsání připomínající prvorepublikové curkárny, výrobny, kavárny a koloniály. Druhou současně probíhající výstavou je Svět skřítků a trpaslíků, jež se věnuje fenoménu pohádkových bytostí a ozdob zahrádek. Obě výstavy potrvají až do 28. srpna. Během letních prázdnin budou probíhat svatební obřady a 7. srpna se uskuteční Brněnská muzejní noc. Od poloviny září do konce listopadu se do letohrádku musí vypravit všichni se zájmem o bytosti pohybující se mezi světem živých a mrtvých: výstava Strašidelný zámek – hrůzostrašné legendy ožívají. Ta připomene krvelačné postavy evropské historie.

Chvalský zámek

Galerijní prostory Chvalského zámku uvedou od 5. června do 21. listopadu výstavu Pohádková země Vítězslavy Klimtové – skřítci, strašidla a další pohádkové bytosti. Výstava ve dvou zámeckých podlažích nabídne jedinečnou příležitost představit tvorbu výtvarnice Vítězslavy Klimtové určenou nejenom dětem, ale i dospělým. Kromě početné rodiny pohádkových postav čítají více než 100 originálních loutek, 60 akvarelů a olejomaleb z autorčiny dílny. V roce 80. výročí od autorčina narození a 5 let po její smrti se tak jedná o vůbec nejrozsáhlejší výstavu realizovanou mimo stálou expozici.

Hrad Orlík nad Humpolcem

Na hradě se mezi 19. a 22. srpnem uskuteční 20. ročník filmového festivalu Film a dějiny. Tématem letošního ročníku jsou vlaky. Promítat se bude přímo na hlavním nádvoří.

Zámek Loučeň

S momentálními opatřeními a nemožností skupinových prohlídek se na Loučeni vypořádali netradičně: poprvé v historii zde nebudou provádět živí průvodci, nýbrž květiny. S květnovou premiérou prohlídek s názvem Květ(n)omluva nastal čas porozumět řeči květin. V každé místnosti přivítá návštěvníky květinová instalace, unikátní svojí symbolikou. Každá květina znamená vzkaz, který si mezi sebou předali obyvatelé zámku. Návštěvníci se tak dozví i mnoho o historii a určitě jim neuniknou drobná tajemství z knížecí rodiny Thurn-Taxisů. Loučeňský zámecký areál je známý především svým labyrintáriem v zámeckém parku. Zde se odehrává exteriérová část Květ(n)omluvy a připomíná tak trochu cestu kolem světa. Návštěvníci, kteří preferují pobyt venku, se seznámí s národními květinami sedmi zemí a za vyluštění tajenky získají děti malou symbolickou odměnu od květinové víly Jiřinkyy, která vždy o víkendech prochází zámeckým parkem a odpoledne čte dětem květinové pohádky.

Hrad Kašperk

Šumavský Kašperk, který je zároveň nejvýše položeným královským hradem v Čechách, letos láká na divadlo i na nové prohlídkové okruhy. Během jarních divadel na hradě bude k vidění během posledních dvou květnových a prvního červnového víkendu celkem šest představení v podání Spolku Kašpar. Klasika od W. Shakespeara Macbeth (28.–29. května) a návrat Cyrana, kde v hlavní roli exceluje Martin Hofmann (4.–5. června). Na přelomu července a srpna se lze těšit na shakespearovské léto na hradě, kde Macbetha doplní ještě Sen noci svatojánské a Romeo a Julie. I letos se uskuteční dvoje oblíbené Dny šumavského Trojhradí, jež ve spolupráci se spřátelenými státními hrady Rabí a Velhartice představí v polovině června tematiku obléhání hradů, na konci září zase oblast středověkého odívání.