NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Třetí za polovic, sedmá zdarma“, lákají návštěvníky nestátní památky

By Publikováno 24. 5. 2021 Aktuality, Památky

Turistický portál ObjevujPamatky.cz a Asociace nestátních otevřených památek připravily pro letošní sezonu nový koncept motivačního programu pro návštěvníky nestátních památek. Cílem je podpořit návštěvnost památek a připomenout návštěvníkům památkových objektů, že letošní sezona bude kratší, ale může být zároveň zábavnější. Do programu je zapojen také Arcibiskupský palác v Olomouci, Arcibiskupský zámek v Kroměříži a bazilika na Velehradě.

„Třetí za polovic, sedmá zdarma“ – to je zjednodušeně princip programu, ve kterém se spojilo 65 památkových objektů napříč celou republikou. Základním nástrojem je papírová hrací karta, do které se zaznamenávají razítka s uskutečněnými návštěvami. Po získání dvou razítek bude návštěvníkovi v období od spuštění programu 1. června až do 31. října 2021 na třetí zapojené památce poskytnuta 50% sleva na vstupenku. Po získání šesti razítek může účastník programu ve stejném období navštívit zdarma jednu památku zařazenou do programu. Na závěr sezony proběhne slosování o hodnotné ceny, kterého se může zúčastnit každý, kdo nasbírá všech sedm razítek. Půjde o pobyty na zámcích, volné vstupenky či věcné ceny.

„V tomto programu poprvé spolupracují památkové objekty z různých koutů naší země a různých forem jejich vlastnictví. Nalezneme mezi nimi církevní, neziskové, municipální i soukromé památky. Je to historicky první pokus o tak širokou platformu. Česká republika je památková velmoc, a my jsme nadšeni, že již v prvním roce fungování naší asociace máme také společný koncept, kterým umíme zviditelnit nestátní památky,“ uvádí Kateřina Šrámková, předsedkyně Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA).

Organizátorem programu a zároveň provozovatelem portálu „Objevuj památky“ je Petr Lukas. „Motivační program je logickým pokračováním naší spolupráce a v příštím roce ho ještě vylepšíme. Provozovatelé měli své objekty bohužel dlouho uzavřené, a letošní sezona je zkrácena o více než úvodní měsíc. To nám na druhé straně dává příležitost pracovat na rozšířeném konceptu pro příští sezonu, s větším počtem zapojených památkových objektů. Letos jich je v programu 65, příští rok chceme trumfnout pomyslnou stovku,“ dodává Petr Lukas.

Na www.objevujpamatky.cz se uživatelé dozvědí mnoho zajímavých informací o nestátních kulturních a technických památkách, najdou zde tipy na výlety nebo kalendář akcí. Na webu, Facebooku a Instagramu také najdou údaje o letošním patronátu projektu, který převzala slovenská herečka Jana Nagyová, představitelka jedné z nejslavnějších televizních princezen, s níž připravujeme letní soutěže a seriál s tipy na výlety „Objevuj památky s princeznou Arabelou“.

Seznam zapojených památek

(z) zámek, (h) hrad, (t) tvrz, (k) klášter, (s) synagoga, (sk) skanzen

Adršpach (z); Blansko (z); Blovice – Hradiště (z); Borovany – Památník J. Žižky z Trocnova; Brandýs n. Labem (z); Brno – Letohrádek Mitrovských; Brno – Špilberk (h); Čechy p. Kosířem (z); Čelákovice (t); Červený Hrádek v Jirkově (z); České Budějovice – JČ muzeum; Děčín (z); Dolánky u Turnova – Dlaskův statek; Domažlice (h); Dukovany (z); Havlíčkův Brod – Chmelvodovský dům; Holešov (z); Chlumec n. Cidlinou – Karlova Koruna (z), Chlumec n. Cidlinou – loreta; Chomutov – radnice; Josefov – pevnost; Kašperk (h), Kladenský zámek; Klášterec n. Ohří (z); Kost (h), Košumberk (h); Kravaře (z); Kroměříž (z); Lanškroun (z); Ledeč n. Sázavou (h); Loučeň (z); Mariánská Týnice – poutní místo; Mikulov (s); Milevsko (k), Moravská Třebová (z); Náměšť na Hané (z); Nový Hrad v Jimlíně (z); Olomouc – Arcibiskupský palác; Olomouc – Pevnost poznání; Orlík u Humpolce (h), Oslavany – těžní věž Kukla; Pecka (h); Polná (h); Plzeň – Masné krámy; Praha – Chvalský zámek; Příseka (z); Roštejn (h); Roudnice n. Labem (k); Rymice (sk), Seeberg (h); Slavkov – Austerlitz (z); Slezskoostravský hrad; Střekov (h); Svijany (z); Svojanov (h); Šluknovský zámek; Turnov (s); Uherský Ostroh (z); Valdštejn (h); Velehrad (k); Vildštejn (h), Zbiroh (z); Zruč n. Sázavou (z); Žďár n. Sázavou (z); Žumberk (t).

Bližší informace: www.objevujpamatky.cz, www.asociacepamatek.cz