NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Časopis k Noci kostelů dá nahlédnout do arcibiskupských chat i k dómským varhanám

By Publikováno 14. 5. 2021 24 května, 2021 Aktuality, Památky

K letošní Noci kostelů, kterou věřící nejen v České republice prožijí již za dva týdny, připravilo olomoucké arcibiskupství dvě novinky. Do první z nich, časopisu vzniklého právě pro tuto příležitost, se přitom můžete začíst už teď.

„Po kulturní přestávce očekáváme příchod jedné z tradičních mezinárodních akcí, Noci kostelů. Její význam spočívá v otevření dveří křesťanských chrámů, které se často otevírají jen v době bohoslužeb. Na území olomoucké arcidiecéze je nyní v nabídce 110 sakrálních objektů – podrobný přehled a programy naleznou lidé na webu www.nockostelu.cz,“ říká diecézní koordinátor akce David Mikša a připomíná, že začátek akce ohlásí v pátek 28. května 2021 kolem šesté hodiny večerní symbolické zvonění.

„Oficiální zahájení v arcidiecézi letos proběhne v metropolitním chrámu sv. Václava v Olomouci za účasti zástupců jednotlivých církví zapojených do této ekumenické akce a zástupců samosprávy, které tuto akci podpořily důležitou dotační podporou. Se zahajovacím varhanním vstupem vystoupí katedrální varhaník Karel Martínek,“ dodává Mikša.

Novinkou letošní Noci kostelů je v arcidiecézi kartička na návštěvnická razítka a také tematický časopis s podtitulem „Opět jinak“. Čtenáři v něm najdou třeba rozhovory se zmíněným varhaníkem Martínkem a s knězem a biologem Markem Váchou, tipy na dovolenou v klášterním penzionu nebo arcibiskupské chatě, pozvánky k pěšímu putování i prohlídce chrámů nejen o Noci kostelů či povídání o Madoně s rouškou a o letošních „jubilantech“ – sv. Ludmile a A. C. Stojanovi. Ve formátu pdf je možné si časopis stáhnout zde.