NAVRCHOLU.cz

Nalaďte si Radio Proglas od 3. do 9. května 2021

By Publikováno 3. 5. 2021 9 května, 2021 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Jak se stal sv. Florián patronem hasičů? Jaké nelehké úkoly řeší hasiči v této době? Co jim dělá radost a z čeho mají naopak obavy? Jak probíhá duchovní služba Hasičského záchranného sboru v ČR? O svých zkušenostech i o tom, jak se k hasičům dostal, bude v úterý 4. května od 9.00 v Dopoledni s Proglasem hovořit premonstrát Pavel Rostislav Novotný, kněz pověřený duchovní službou u hasičů v brněnské diecézi. K poslechu zve Jan Krbec.

S herečkou Naďou Konvalinkovou se v pořadu Dopoledne s Proglasem můžete setkat první květnový týden. Charakterizuje ji vlídný úsměv a pozitivní přístup k životu. Má za sebou desítky divadelních, filmových a televizních rolí a nedávno oslavila významné životní jubileum. Jak vnímá svou profesi a co jí přinesla dlouhá pauza, způsobená pandemií? Marcela Kopecká se ve středu 5. května od 9.00 bude ptát i na její práci v Nadačním fondu Rozum a Cit, který pomáhá k zajištění spokojeného života opuštěných dětí uprostřed náhradních rodin.

Pro děti je nyní čím dál obtížnější zvládat online výuku, občasné napětí v rodinách, výkyvy nálad a někdy i rostoucí pocit prázdnoty. Organizace Hope4children provozuje online poradnu a vytvořila také novou mobilní aplikaci Zeptej.se jako bezpečný prostor, kde se děti mohou svěřit. Více se dozvíte v úterý 4. května od 22.00.

Sama si prošla těžkým obdobím, kdy ji psychika dohnala až k pokusu o sebevraždu. Dnes její aplikace Nepanikař! zachraňuje životy. Mimo to je také mistryní Evropy v jojování. Rozhovor s Veronikou Kamenskou pro pořad Na dřeň na čtvrtek 6. května 16.00 připravil Jaroslav Tomáš.

V pátém dílu seriálu Pohledy do dějin hudby zamíří Klára Beránková opět do období baroka. Minule navštívila kolébku barokní hudby – Itálii. Tentokrát se zaměří na Německo. Začneme u Michaela Praetoria a ukážeme si, jak se německá hudba vyvíjela v dílech jeho pokračovatelů: H. Schuütze, J. Pachelbela, J. Kuhnaua, J. S. Bacha, G. P. Telemanna a G. F. Händela. Pořad Oktáva naladíte v pátek 7. května v 16.55.

V pořadu Slyšte, lidé! vás přesně po roce zve Milan Tesař na hudební výlet na Balkán. V sobotu 8. května si od 19.15 představíme například řecké hudebníky Sofii Labropoulou a Thanose Stavridise nebo chorvatského zpěvák a skladatele Ivana Grobenského. Budeme si hrát také ze dvou zajímavých výběrů srbské hudby.

Hostem pořadu Křesťan a svět v neděli 9. května ve 20.15 bude historik Mons. Jan Larisch, prezident Diecézní charity ostravsko-opavské, spisovatel a překladatel, se mnoho let angažoval v církevním školství – ať už v Církevní škole sv. Anežky v Odrách, či na Biskupském gymnáziu v Ostravě, kde patnáct let působil jako spirituál, autor více než 20 publikací a řady odborných textů, v nichž zpřítomňuje naši katolickou minulost.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.