NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Pila Arcibiskupských lesů ve Vápenné zahájila zkušební provoz

By Publikováno 13. 4. 2021 16 dubna, 2021 Aktuality, Hospodaření

Patnáct nově vybudovaných objektů na celkové ploše téměř pěti hektarů. Tak vypadá nový pilařský závod, který ve Vápenné nedaleko Javorníku vybudovala za bezmála 300 milionů korun společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. (ALSOL). V březnu, po sedmi měsících náročné výstavby, zahájili lesníci zkušební provoz. Areál pily nabídl uplatnění pětadvaceti zaměstnancům z regionu a zefektivní zpracování kalamitního dříví z Jeseníků a Rychlebských hor.

„Rozhodli jsme se vybudovat kompletní pilařský závod, aby dřevo z místních lesů dostalo další přidanou hodnotu. Dlouhodobě se hovoří o tom, že lesníci v České republice těží stromy, vyrábí kulatinu, a ta se prodává do zahraničí ve formě suroviny. Z republiky tak odchází dřevo s malou přidanou hodnotou. Našim společným cílem je zkrátit cestu dřeva z lesa k zákazníkovi a dát dřevu ještě přidanou hodnotu. Využít český kapitál a les, pořezat české dřevo a prodat výrobek ze dřeva českému zákazníkovi,“ vysvětluje jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. Petr Skočdopole a dodává, že čím kratší je cesta dřeva z lesa k zákazníkovi, tím je dřevo jako obnovitelná surovina ekologičtější.

Kromě strategické polohy uprostřed církevních lesů a nedaleko železničních spojů disponuje areál pily nejnovějšími technologiemi, které zaručují přesné a maximálně efektivní zpracování dříví. Při dvousměnném provozu by měla pila zvládnout pořezat ročně kolem 60 tisíc metrů krychlových dříví.

„Na začátku výrobní linky projede kulatina nejprve odkorňovačem, kde je zbavena kůry a kořenových náběhů. Z tohoto procesu vzniká nadrcená kůra, která je využívána např. v zahradnictví, z kořenových náběhů dále vzniká v odkorňovači tzv. stružina, která následně slouží k vytápění pilnice, správní budovy a sušárny dříví. Odkorněnou kulatinu následně převezeme k pásové pile a pak pokračuje do rozmítací pily. Nařezaný produkt pracovníci roztřídí podle tloušťky, šířky a kvality do jednotlivých paketů. Na přání zákazníka necháváme ještě dříví vyschnout v sušárnách. Pokud ze dřeva dostaneme část vody, tak je mnohem lehčí a lze jej naložit ve větším množství na kamion. Tím výrazně optimalizujeme náklady na přepravu,“ vysvětluje Petr Skočdopole z Arcibiskupských lesů a dodává, že v pilnici dále kromě řeziva vznikají také sypané materiály, jako jsou piliny a štěpka. „Veškerý, byť zbytkový materiál, je plně využíván. Piliny slouží k výrobě pelet, štěpka se používá v papírenském průmyslu k výrobě celulózy.“

Příprava projektu na výstavbu pily započala již v polovině roku 2019, vlastní výstavba trvala sedm měsíců a vyvrcholila v březnu letošního roku. „Před Vánoci jsme zprovoznili kotelnu a sušárny, na začátku roku zahájila provoz linka na odkorňování dříví a vlastní pilnice. Na konci února nám firma, která dodávala technologii do pilnice, definitivně předala s bezpečnostním certifikátem technologie, abychom mohli od 1. března nasadit naše operátory a začít zkušební provoz. Nyní už v pile probíhají standardní procesy, řežeme a prodáváme řezivo,“ uzavírá Petr Skočdopole, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Dagmar Málková, ALSOL