NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Prohlášení předsedy ČBK k projednávání novely zákona o exekutorech

By Publikováno 15. 3. 2021 Aktuality

Přinášíme prohlášení arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy České biskupské konference, ohledně neúměrně dlouhého projednávání novely zákona o exekutorech, z čehož plyne řada negativních dopadů především na ty nejslabší a nezranitelnější.

ČBK pozorně sleduje projednávání novely zákona o exekutorech, jejímž cílem je pomoci lidem stiženým exekucí. Dopady současné epidemiologické situace dále zhoršují ekonomické postavení těch nejohroženějších (nezaměstnaných, agenturních pracovníků, matek samoživitelek). Mnozí z nich již museli řešit dosavadní výpadky příjmů dalšími půjčkami. V dohledné době lze proto očekávat novou masivní vlnu exekucí, na niž ovšem není náš stát legislativně připraven.

Jsme znepokojeni tím, že o novém exekučním řádu se jedná již 2 roky bez reálného výhledu na schválení do konce volebního období. To spolu s absencí novely insolvenčního zákona vytváří pro dlužníky systém takřka nevolnický. Nejde přitom jen o ně, ale i jejich rodiny, a zejména děti, pro něž současná podoba výkonu exekucí představuje zdroj psychické zátěže, jež je může trvale poškodit.

V neposlední řadě jsou zde i negativní dopady na sociální a daňový systém. Je proto třeba dále neotálet a s veškerou vážností a odpovědností upřít legislativní síly k přijetí zákona, který nebude problémy dále prohlubovat, ale řešit. Potřebujeme takový exekuční řád, který nebude fungovat jako dluhová past; řád spravedlivý, stavící na civilizovaných principech koncentrace řízení, místní příslušnosti exekutora a jeho určení soudem. Stavíme se tím nejen za ty nejslabší, ale vlastně za celou společnost a obecné dobro.

Praha, 15. března 2021

Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a předseda ČBK

Zdroj: www.cirkev.cz