NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Kardinál Sandri prosí o solidaritu s křesťany ve Svaté zemi

By Publikováno 15. 3. 2021 12 dubna, 2021 Aktuality

Kardinál Leonardo Sandri prosí o štědrost při tradiční velkopáteční sbírce na podporu křesťanů ve Svaté zemi. Připomíná, že jejich křehká situace se vzhledem k pandemickým restrikcím ještě zhoršila.

Prefekt Kongregace pro východní církve načrtává obraz pustých ulic Jeruzaléma a dalších měst ve Svaté zemi, ve kterých se kvůli koronaviru naprosto zastavil poutnický a turistický ruch. Důsledkem toho mnoho místních křesťanů přišlo o práci a nemá z čeho živit rodiny. Kardinál Sandri zdůrazňuje, že naše doba ještě více potřebuje milosrdné Samaritány, a prosí, abychom neodvraceli pohled a neopomíjeli potřeby bratří žijících ve Svaté zemi.

„Bez naší pomocné ruky bude jejich situace ještě horší a stále obtížněji budou vzdorovat pokušení emigrace z Blízkého východu,“ píše vatikánský kardinál. Připomíná, že díky prostředkům z každoročních sbírek se daří podporovat pastorační, vzdělávací a lékařské aktivity církve v této oblasti a čelit nejnaléhavějším sociálním situacím. V minulém roce se podařilo vybrat více než 9 milionů 700 tisíc dolarů. Kongregace navíc vyhradila dalších 500 tisíc dolarů na boj s pandemií.

Sbírka na podporu křesťanů ve Svaté zemi byla ustanovena papežem Pavlem VI. v roce 1974 apoštolskou exhortací Nobis in animo, která zdůrazňovala privilegované místo církve v Jeruzalémě a zvláštní péči Svatého stolce o její náboženské, politické a sociální problémy.

Připravovaný překlad celého dopisu kardinála Sandriho bude doplněn.

Zdroj: www.cirkev.cz