NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Domácí zdravotní péče může výrazně ulehčit nemocnicím

By Publikováno 12. 3. 2021 Aktuality, Charita

Nemocnice se v době pandemie ocitají na hraně kapacit. Nemohou fungovat v běžném režimu, mnohá oddělení jsou přeměněna na covidové jednotky. Hospitalizovaní často zůstávají i pacienti, kteří se již úspěšně zotavují z prodělané nákazy Covid-19, ale jejich rodina se obává, že jim doma nedokáže potřebnou zdravotní péči zabezpečit. Přitom získat odbornou pomoc zdravotníků v domácím prostředí není těžké ani složité. Na základě doporučení praktického nebo ošetřujícího lékaře po propuštění z nemocnice lze nemocnému zajistit domácí zdravotní péči, která je plně hrazena ze zdravotního pojištění.

Všude dobře, doma nejlíp, platí i v těchto případech. V době pandemie jsme vyzýváni k ohleduplnému a zodpovědnému chování vůči sobě navzájem, zvláště pak k seniorům a nemocným, což však zároveň neznamená, že mají zůstat osamoceni doma či v nemocnicích. „Máme letitou zkušenost, že v domácím prostředí pacient velmi rychle pookřeje a zotavení probíhá mnohem úspěšněji,“ říká Kateřina Petrželová, vrchní sestra domácí zdravotní a hospicové péče Charity Olomouc.

Aplikace injekcí, odběry, převazy ran, péče o žilní vstupy jsou běžnými úkony zdravotních sester jak v nemocnici, tak v domácí zdravotní péči. „U postcovidových pacientů je někdy nutné zajistit kyslíkovou terapii až do doby, než dojde k plnému obnovení fungování plic po proběhlé infekci,“ přibližuje Kateřina Petrželová. Oxygenátory, které jsou v rámci hospicové péče nezbytné, využívala Charita již před pandemií, v loňském roce s ohledem na potřeby postcovidových pacientů přikoupila ještě další přístroje. „V dnešní době jsou naše služby plně vybavené kyslíkovými koncentrátory a jsme schopni zajistit péči i o Covid-19 pozitivní pacienty,“ říká vedoucí zdravotních služeb Charity Olomouc Leona Martinková.

Minulý týden se na charitní zdravotní služby obrátila dcera, jejíž mamince v seniorském věku byla po prodělání koronavirové infekce v nemocnici nabídnuta následná péče v léčebném ústavu. „Jakmile se dcera dozvěděla, že by maminka měla být přeložena, kontaktovala naši domácí zdravotní péči, že se mamince stýská a že by si ji chtěla vzít domů. Je třeba si uvědomit, že návštěvy u pacientů v nemocnicích kvůli pandemii neprobíhají a zejména senioři se zde cítí velmi izolovaní. Rádi bychom povzbudili rodinné příslušníky, aby se neobávali vzít zpět domů z hospitalizace své nemocné a využili pomoc sítě charitních zdravotních služeb,“ dodává Leona Martinková.

Zájemci o domácí zdravotní či hospicovou péči se mohou obrátit na vrchní sestru Kateřinu Petrželovou, tel. 736 764 925, katerina.petrzelova@olomouc.charita.cz.

Eva Štefková, Charita Olomouc