NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskupské gymnázium nabízí postní aktivitu spojenou s významnými výročími

By Publikováno 3. 3. 2021 10 května, 2021 Aktuality, Školy

V letošním roce si v rámci místní i celosvětové církve připomínáme několik důležitých výročí. K jejich hlubšímu prožití vyzval otec arcibiskup Jan Graubner ve svém listu kněžím. Na Arcibiskupském gymnáziu (AG) v Kroměříži jsme tedy připravili postní aktivitu, která v jednotlivých postních týdnech postupně tato výročí představuje a zároveň nabízí konkrétní aktivity k jejich prožití.

O jaká výročí se jedná?

  • 15. září budeme slavit 1100 let od smrti sv. Ludmily. Je patronkou církevního školství a na její svátek každoročně slavíme Den církevního školství.
  • 11. ledna uběhlo přesně 100 let od jmenování Antonína Cyrila Stojana arcibiskupem olomouckým. Seznámíme se s jeho životem i službou pro arcidiecézi.
  • Před 40 lety, 31. prosince 1980, papež Jan Pavel II. vyhlásil sv. Cyrila a Metoděje za spolupatrony Evropy. Připomeneme si jejich význam nejen pro náš národ, ale i pro celou Evropu.
  • 8. prosince loňského roku papež František vyhlásil Rok sv. Josefa, protože před 150 lety byl papežem Piem IX. sv. Josef prohlášen za Ochránce církve. K této příležitosti vydal papež František také apoštolský list Patris corde.
  • 19. března začne církev prožívat Rok rodiny vyhlášený papežem Františkem. V ten den před pěti lety papež vydal svoji apoštolskou exhortaci Amoris laetitia týkající se manželství a rodiny.

V kapli Panny Marie na AG je umístěn obraz cesty, která vede až ke třem křížům na Golgotě a symbolizuje putování postní dobou. Podél ní je pět fotografií se symboly, které jednotlivá výročí připomínají. Na školním webu a Facebooku vždy o postní neděli zveřejňujeme konkrétní výročí i s nabídkou „aktivit – úkolů“, které ho pomáhají prožít. Splněný úkol může student zachytit na snímku, poslat nám jej (my ho zveřejníme jak na postní cestě, tak na internetu) a postupně tímto způsobem putovat postním obdobím.

Postní aktivitu jsme připravili zejména pro studenty a zaměstnance našeho gymnázia, ale může se připojit každý, kdo by měl zájem tuto postní dobu prožít v souvislosti s výše uvedenými výročími.

Více informací najdete na www.agkm.cz nebo na FB stránce školy.

(ag)