NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Také o druhé kolo internetových exercicií „lectio divina“ byl veliký zájem

By Publikováno 1. 2. 2021 Aktuality, Duchovní cvičení

Více než sto čtyřicet účastníků exercicií „lectio divina“ se učilo šest dní čerpat síly z Božího slova.

Ve dnech 17. – 23. ledna 2021 se konaly už 2. exercicie lectio divina online. Organizovali je kněží pallotini jako jednu z evangelizačních akcí Centra Božího milosrdenství ve Slavkovicích. Jejich tématem byla „Panna Maria, ikona spásy“.

Metodu modlitby v rytmu lectio divina účastníkům přiblížil O. Martin Sedloň, OMI. „Víra znamená objevit působení Boha v našem životě, je to Boží slovo v nás; a my jsme ve středu Božího zájmu stejně, jak to bylo v životě Marie,“ řekl v úvodu k rozjímání evangelia.

Účastníky exercicií provázela čtrnáctičlenná skupina duchovních průvodců, kněží a řeholních sester z Česka, Slovenska a Itálie, s nimiž mohli denně online hovořit, a využít tak jejich rady. Tuto podobu duchovního doprovázení využilo v exerciciích 56 osob. Programem exercicii bylo každodenní uvedení do modlitby na kanále YouTube, individuální meditace Božího slova a vše doplňovala mše svatá přenášená z poutního kostela Božího milosrdenství ve Slavkovicích. Boží slovo bylo přenášeno on-line, tak bylo možné vyhnout se koronavirovým omezením.

Přišlo do domovů účastníků a nalezlo místo v jejich srdcích přes všední pracovní a rodinné povinnosti. Ti, kteří se účastnili tohoto typu exercicií poprvé, se seznámili s novým způsobem modlitby, jiní mohli prohloubit svůj vztah se Slovem a všichni společně objevit pravdu, jak se Boží slovo „stává tělem“ a uskutečňuje se v jejich životě.

Zahajovací přednáška a denní uvádění do modlitby jsou dostupné na kanále YouTube: lectio divina CZ. Díky tomu stále existuje možnost je využít a v libovolné době si individuální exercicie udělat doma.

P. Paweł Pruszyński, SAC