NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Kroměřížský zámek prochází největší opravou za poslední desetiletí

By Publikováno 22. 1. 2021 Aktuality, Hospodaření, Památky

V rámci rekonstrukce, kterou nyní podstupuje Arcibiskupský zámek v Kroměříži, řemeslníci v těchto dnech odkryli konstrukci podlahy největšího sálu v zámecké galerii. Konstrukce, která současně tvoří strop přísálí Sněmovního sálu, se ukázala být bez poškození a zdravá – a to přesto, že sedmnáctimetrové trámy, které ji tvoří, dosahují stáří až 250 let.

Z galerie bylo kvůli rekonstrukci odvezeno všech 85 vystavovaných děl – nejcennější obraz v ČR, Tizianův „Apollo a Marsyas“ i díla van Dycka, Cranacha a dalších. Po dokončení rekonstrukce pak prostory galerie čeká reorganizace prohlídkových tras a z obrazárny bude možné volně přejít i do dalších expozic druhého patra zámku.

Souběžně s opravami v interiéru byla zahájena také rekonstrukce zámecké střechy, ta se po sto letech dočká téměř kompletního přeložení krytiny i zásadních úprav na krovech. V uplynulém roce začala oprava Mlýnské brány, ve které má vzniknout expozice biskupské gardy, v Podzámecké zahradě se nadále pracuje na obnově vodního systému, počítá se s rekonstrukcí Pompejské kolonády a v létě by restaurátoři měli zahájit obnovu Sněmovního sálu a dalších historických místností. Podrobné informace o projektu jsou dostupné zde.