NAVRCHOLU.cz

Nalaďte si Radio Proglas od 11. do 17. ledna 2021

By Publikováno 11. 1. 2021 17 ledna, 2021 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Od 11. ledna najdete v programu Proglasu zprávy nově v 10.00 (místo v 11.00). Navážou tak ve všední dny přímo na pořad Dopoledne s Proglasem. Z tohoto důvodu bude Čtení na pokračování ve všední den a v sobotu repríza Barvínku nově v 11.00. Nadále zůstávají zpravodajské relace ve 13.00, v 15.00 a v koronaschématu hlavní zpravodajská relace v 19.00.

Psycholožka Margareta Johnová roky zkoumala zážitky lidí, kteří se dostali na hranici života a smrti – prožili klinickou smrt. Co lidé, kteří na krátko opustí tento svět a zase se do něj vrátí, viděli? Jaký fenomén jejich zkušenosti spojuje, nezávisle na jejich věku, vyznání či povaze? O zážitcích blízké smrti bude pořad Na dřeň ve čtvrtek 14. ledna od 16.00.

S historikem a učitelem dějepisu na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži Liborem Ondráčkem se nad jeho novými knihami Kapitoly z dějin moravské církve I a II sešla redaktorka Radka Rozkovcová. Zaměřili se na cestovatele, skladatele, literáty, politiky či duchovní působící v letech 1856–1950 v Arcibiskupském chlapeckém semináři a gymnáziu v Kroměříži. Více se dozvíte v úterý 12. ledna od 22.00.

Papež František promlouvá nejen ke katolické církvi, ale ke všem lidem dobré vůle. Ostatně to je také ústředním poselstvím encykliky – všichni jsme bratři a sestry. Úvodní díl série věnované Fratelli tutti odvysílá Proglas v rámci Dotýkání světla v sobotu 16. ledna ve 20.15.

Nebývá zpravidla žádnou zvláštní kratochvílí studovat dokumenty církve. V případě encyklik papeže Františka lze ale říct, že se nejedná jen o závažné texty analyzující palčivé problémy doby, ale o celkem strhující čtení. Nejinak je tomu v případě té poslední. Fratelli tutti oslovuje všechny, kdo jsou ochotni naslouchat, a vyzývá k překročení různých hranic a vymanění se z předsudků a škatulek. Vychází z podobenství o milosrdném Samaritánovi, které najdeme v Lukášově evangeliu, ale čerpá také z předchozích encyklik, promluv při různých příležitostech a nepohrdne třeba ani inspirací z klasické literatury. Jako příklady inspirace dává nejen sv. Františka z Assisi nebo bl. Charlese de Foucaulda, ale i „nekatolíky“ Martina Luthera Kinga, Desmonda Tutu a Mahátmu Gándhího. K přečtení encykliky Fratelli tutti a k poslechu stejnojmenného seriálu zvou Daniel Blažke a P. Zdeněk Drštka. Seriál naladíte každou sobotu od 16. ledna vždy ve 20.15.

Jak se žije mladým rodinám v dnešní době? Je příprava na manželství dostatečná? Co udržuje vztah v dobré kondici, když se i velké procento manželství uzavřených v kostele rozvádí? Jak vnímat rok Rodina Amoris laetitia a co může rodinám přinést? Co by pomohlo mladým manželům a rodinám ke spokojenému životu? Hosty pořadu Křesťan a svět budou Jan a Veronika Hudečkovi. V neděli 17. ledna se na vás od 20.15 těší i redaktor P. Jan Krbec.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.