NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Radio Proglas oslavilo 25. výročí na nové adrese

By Publikováno 10. 12. 2020 Aktuality, Média

Před 25 lety, 8. prosince 1995 zazněl v pravé poledne v tuzemském rozhlasovém éteru poprvé hlas křesťanské rozhlasové stanice, která dostala jméno Proglas podle stejnojmenného předzpěvu svatého Cyrila k staroslověnskému překladu evangelií. Po čtvrtstoletí zazněla stejná polední mariánská modlitba, doprovodila ji však nová znělka stanice a poprvé se vysílalo z nové adresy v Olomoucké ulici v Brně.

Na novou adresu se Radio Proglas Rádio stěhuje z dosavadního působiště v areálu Biskupského gymnázia v brněnské Masarykovy čtvrti. Tamní kapacita přestala postačovat rozvoji rádia.

„Vy jste, milí posluchači, těmi zásadními budovateli. Tímto je to dokonale společné dílo. Jsme rádi, že můžeme pro sebe navzájem existovat,“ poukázal ředitel Proglasu, katolický kněz Martin Holík na skutečnost, že potřebné prostředky na stěhování a vybudování nového zázemí poskytlo kolem 7 tisíc lidí. Dosud se jedná o více než 6 a půl miliónů korun a sbírka s hashtagem #rybuneutopíš stále pokračuje. Mezi dárci je i brněnský biskup Vojtěch Cikrle, jenž křesťanskou stanici sídlící v jeho městě podporuje od počátku. „Přes rozhlasové vlny jsme se často a rád cítil členem velké a živé rodiny posluchačů, a cítil jsem se v ní dobře. Děkuji nyní spolu s vámi Bohu za vše, čím nás během čtvrtstoletí vašeho vysílání obdarovával,“ vzkázal biskup Cikrle v pozdravu, který zazněl bezprostředně před přenosem polední modlitby z nové adresy. „Založení první křesťanské rozhlasové stanice u nás považuji dodnes za zázrak a dnešní 25. výročí za druhý. I dnes jsem s vámi a s vámi a za vás děkuji,“ doplnil brněnský biskup.

Nové prostory v areálu První brněnské skýtají například rozhlasovou kapli vhodnou pro přenosy bohoslužeb a pobožností a celkově větší plochu pro nahrávací studia, vysílací režii, redakci a další provozy. Proglas celých 25 let vysílá bez reklam, většinu potřebných financí po celou dobu přinášejí samotní posluchači. „Vaše podpora rovná se vaše dílo,“ vyjádřil to směrem k nim Martin Holík s tím, že Proglas uspořádá na nové adrese několik dnů otevřených dveří, pokud to epidemická situace umožní.

Zdroj: www.cirkev.cz