NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Trio Martinů vzdá hold triu jubilantů. Adventní koncert odvysílá živě z Arcibiskupského paláce

By Publikováno 30. 11. 2020 8 prosince, 2020 Aktuality, Hudba, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Hudba Kalendář hlavní strana
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravuje na 7. prosince 2020 slavnostní benefiční koncert. Připomene jím významná jubilea tří velikánů hudebního světa: Beethovena, Martinů a Dvořáka. Adventní koncert zazní v podání špičkového hudebního souboru Trio Martinů a Moravská filharmonie ho divákům zprostředkuje živě díky on-line přenosu přímo z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert je pro všechny posluchače zdarma, dobrovolné příspěvky od posluchačů poplynou na podporu projektů Charity Česká republika. Záštitu nad koncertem převzal olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Velká výročí tří hvězdných skladatelů si připomínají milovníci hudby po celém světě. Úctyhodné čtvrt tisíciletí – tedy 250 let – uplyne 17. prosince od narození Ludwiga van Beethovena. V (dnes už proslulé) světničce věže poličského kostela se 8. prosince před 130 lety narodil Bohuslav Martinů. A velkou událostí nadcházejícího roku je i 180 let od narození Antonína Dvořáka. Triu těchto velikánů hudebního nebe se v rámci slavnostního koncertu v Arcibiskupském paláci pokloní Trio Martinů – špičkový komorní soubor, který v letošním roce rovněž slaví jubileum: 30 let od svého založení. „Posluchači Moravské filharmonie budou moci být, samozřejmě poplatně vládním opatřením, u velké události s námi, a to díky dalšímu z našich živých přenosů. Jejich prostřednictvím se snažíme i v této nelehké době rozdávat lidem radost v podobě hudebních zážitků,“ zve k poslechu živého streamu ředitel Moravské filharmonie, Jonáš Harman.

„Pravidelné koncerty pro veřejnost začal ve slavnostním sále pořádat žák slavného Beethovena kardinál Rudolf Jan. Mám radost, že z toho místa může i za koronavirového omezení znít k mnoha posluchačům krásná hudba. Všem přeji, aby pozitivně naladěni krásou byli i zdravotně odolnější,“ dodává k připravovanému koncertu olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Programu tentokrát vévodí tzv. klavírní trio – tedy dílo určené pro stejnojmenné hudební těleso ve složení klavír, housle a violoncello. Trio Martinů přitom patrně předloží to nejlepší, co bylo v této oblasti zkomponováno. „Z klavírních trií Beethovena, Martinů i Dvořáka je zřejmé, jakého mistrovského účinku je možné u této hudební formy dosáhnout invencí. Invencí, která byla všem třem skladatelům tolik vlastní,“ pokračuje Jonáš Harman. Konkrétně zazní Beethovenovo Klavírní trio c moll. Ačkoliv se jedná o poměrně rané dílo, nechybí mu vyspělost a posluchače překvapí (na autora) velmi neobvyklým zakončením. Od svého „jmenovce“ zahraje Trio Martinů Klavírní trio č. 2 d moll. Ačkoliv ho poličský rodák zkomponoval při svém dlouhodobém pobytu v zahraničí, nese opět nezaměnitelný rukopis s moravskými melodickými názvuky. A do třetice zazní Dvořákem mnohokrát revidované Klavírní trio f moll, které sklidilo velký ohlas hned po premiéře i u náročné vídeňské kritiky.

Benefiční adventní koncert Tria Martinů se bude konat 7. prosince 2020 v překrásných prostorách Arcibiskupského paláce. Živý přenos mohou diváci sledovat od 19 hodin přes Facebook a webové stránky Moravské filharmonie Olomouc. Na youtube kanálu Moravské filharmonie pak bude k dispozici videozáznam koncertu.

Podrobný program:

Ludwig van Beethoven: Klavírní trio c moll op. 1 č. 3
Bohuslav Martinů: Klavírní trio č. 2 d moll H. 327
Antonín Dvořák: Klavírní trio f moll op. 65

Účinkují:

Trio Martinů:

Pavel Šafařík – housle
Jaroslav Matějka – violoncello
Petr Jiříkovský – klavír

Trio Martinů patří ke špičkovým českým komorním souborům, má v repertoáru klasická i soudobá díla, letos slaví 30. výročí od svého založení. Pravidelně koncertuje v Evropě – Velká Británie, Holandsko, Česká republika. Angažováno je rovněž v zámoří – Jižní Korea, Japonsko, Kanada, USA. Z řady CD Tria Martinů vyniká záznam Beethovenova Trojkoncertu s FOK a kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů. Všichni členové Tria Martinů vystupují též jako sólisté, Petr Jiříkovský působí také jako pedagog a dirigent.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Andrea Pitronová, Moravská filharmonie Olomouc

plakát
program koncertu