NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Věže šternberského kostela se dočkají nové střechy

By Publikováno 19. 11. 2020 Aktuality, Památky

To, že obě věže farního kostela ve Šternberku volají po kompletní rekonstrukci, bylo delší dobu zřejmé už při pohledu z ulice. Až letos ale opravu umožnily příspěvky ministerstva kultury, olomouckého arcibiskupství, Olomouckého kraje a města Šternberk i dary zdejších farníků. Obnova severní věže se tak chýlí k závěru.

„Lešení začali řemeslníci stavět na začátku června a vzhledem k náročnosti ho dokončili 8. července. Poté se začalo s odstraňováním plechové krytiny a následně i s rozebíráním dřevěných konstrukcí věže,“ popisuje začátek prací šternberský farář P. Antonín Pechal. Až rozebrání trámů podle něj ukázalo, že skutečný objem dřevěných prvků je o něco vyšší, než bylo uvedeno v projektu, a cena díla tudíž musela být navýšena na 3,97 mil. Kč.

Více než třetinu potřebných peněz podle něj poskytlo Ministerstvo kultury ČR v rámci programu záchrany architektonického dědictví – celkem 1,45 mil. Kč. Po 700 tisících pak přispělo také Arcibiskupství olomoucké, Olomoucký kraj a město Šternberk. Zbývajících téměř půl milionu korun teď musí zajistit sama farnost. „O pomoc jsme požádali naše farníky a mě nesmírně těší, že se tato prosba setkala s velkou odezvou navzdory tomu, že se nemůžeme společně sejít při bohoslužbě a lidé dary buď posílají převodem na účet, anebo je osobně nosí na faru,“ říká kněz a dodává, že jen během druhého listopadového týdnu farníci přispěli přes 76 tisíc Kč, jeden z dárců přitom věnoval rovných 50 tisíc.

Nyní je podle něj nová konstrukce krovu věže, kterou si počátkem listopadu prohlédl přímo na místě také arcibiskup Jan Graubner s pomocným biskupem Josefem Nuzíkem, usazena a tesaři začali s bedněním. Poslední fází opravy pak bude opláštění věže novým měděným plechem. „Celá rekonstrukce by měla být dokončena do poloviny prosince,“ dodává P. Pechal.

Fotogalerie (Pavel Slováček)