
To, že obě věže farního kostela ve Šternberku volají po kompletní rekonstrukci, bylo delší dobu zřejmé už při pohledu z ulice. Až letos ale opravu umožnily příspěvky ministerstva kultury, olomouckého arcibiskupství, Olomouckého kraje a města Šternberk i dary zdejších farníků. Obnova severní věže se tak chýlí k závěru.
„Lešení začali řemeslníci stavět na začátku června a vzhledem k náročnosti ho dokončili 8. července. Poté se začalo s odstraňováním plechové krytiny a následně i s rozebíráním dřevěných konstrukcí věže,“ popisuje začátek prací šternberský farář P. Antonín Pechal. Až rozebrání trámů podle něj ukázalo, že skutečný objem dřevěných prvků je o něco vyšší, než bylo uvedeno v projektu, a cena díla tudíž musela být navýšena na 3,97 mil. Kč.
Více než třetinu potřebných peněz podle něj poskytlo Ministerstvo kultury ČR v rámci programu záchrany architektonického dědictví – celkem 1,45 mil. Kč. Po 700 tisících pak přispělo také Arcibiskupství olomoucké, Olomoucký kraj a město Šternberk. Zbývajících téměř půl milionu korun teď musí zajistit sama farnost. „O pomoc jsme požádali naše farníky a mě nesmírně těší, že se tato prosba setkala s velkou odezvou navzdory tomu, že se nemůžeme společně sejít při bohoslužbě a lidé dary buď posílají převodem na účet, anebo je osobně nosí na faru,“ říká kněz a dodává, že jen během druhého listopadového týdnu farníci přispěli přes 76 tisíc Kč, jeden z dárců přitom věnoval rovných 50 tisíc.
Nyní je podle něj nová konstrukce krovu věže, kterou si počátkem listopadu prohlédl přímo na místě také arcibiskup Jan Graubner s pomocným biskupem Josefem Nuzíkem, usazena a tesaři začali s bedněním. Poslední fází opravy pak bude opláštění věže novým měděným plechem. „Celá rekonstrukce by měla být dokončena do poloviny prosince,“ dodává P. Pechal.
Fotogalerie (Pavel Slováček)