NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Ve Štípě přebudovali zázemí pro poutníky i okolí gotického kostelíka

By Publikováno 12. 11. 2020 Aktuality, Ekologie, Památky

Poutní místo Štípa u Zlína se pyšní monumentálním barokním chrámem, kde na hlavním oltáři lidé uctívají gotickou sochu Panny Marie s Ježíškem. Každoročně místo navštíví jen v rámci projektu „Otevřené brány“ více než šest tisíc návštěvníků a k nim je třeba přičíst pravidelné návštěvníky bohoslužeb a poutníky. Chrám je z velké části pěkně opraven a udržován, místní se ale trochu styděli za jeho okolí a zázemí pro návštěvníky. V letošním roce však došlo k dramatické změně.

Bývalá hospodářská budova, která se nachází v těsné blízkosti kostela, prochází kompletní rekonstrukcí a úpravou dispozice. Nová je již nejen střecha a celý krov, ale také fasáda nebo vnitřní omítky. Každého návštěvníka jistě potěší i zcela nové sociální zázemí. „Snažili jsme se vybudovat zázemí odpovídající současným požadavkům včetně bezbariérového přístupu a s ohledem na ochranu životního prostředí. Dešťová voda ze střech je svedena do sběrné jímky a bude využívána na závlahu. Na WC je využívána voda z našich vlastních studní. Většina světel i vodovodní baterie jsou na fotobuňku, aby nedocházelo k plýtvání energiemi,“ upřesnil štípský farář P. František Sedláček.

Nenápadně opodál proti velkému poutnímu kostelu stojí ve Štípě také malý gotický kostelík. Obehnán kamennou zdí působí nenápadně až skromně, ale právě tady můžeme hledat samé počátky zdejšího poutního místa. Farnost již několik let systematicky pracuje nejen na opravách samotného kostelíka, ale v letošním roce i na jeho okolí. „Díky dotaci od Zlínského kraje i statutárního města Zlína se nám podařilo zachránit havarijní část historické zídky. Původně jsme si mysleli, že ji jen opravíme, ale nakonec bylo nutné ji kompletně rozebrat a opět vystavět. Na horní hranu zdi byly osazeny speciální pálené cihly, tzv. klinkerky, které by měly vydržet mnohem více než klasické pálené cihly. Znečištěný kámen ze severní strany zídky byl očištěn a natřena byla také vstupní brána do areálu,“ říká P. Sedláček. Na opravu zídky i zmíněného sociálního zázemí přispěl jak Zlínský kraj, tak i statutární město Zlín a velkou zásluhu na úspěšném pokračování prací mají také místní farníci, kteří se zapojili brigádnicky.

Na příští rok je ve Štípě v plánu vybudování nového přístupového chodníku, realizace zvýraznění bývalých základů původních rozměrů gotického kostelíka a výsadba 11 kusů vzrostlejších stromů. Projekt zeleně pro poutní místo ve Štípě zpracoval známý zahradní architekt Ferdinand Leffler. První část projektu by měla být hotova již příští rok, kdy si Štípa bude připomínat výročí 630 let od první písemné zmínky.

Lubomír Hnilica, farnost Štípa